Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Tamponsuz Ağrısız Burun Estetiği Ameliyatı
  Burun estetiği ameliyatlarında, önceki yıllara göre en önemli yenilik, cerrahların küçültme işlemlerini giderek daha az kullanıyor olması… Doç Dr Nazım ÇERKEŞ, en güzel burun estetiği ameliyatlarının, burunun yüzün diğer kısımları ile uyumlu; burunun değişik bölümlerinin kendi içerisinde orantılı olduğu başkaları tarafından ameliyat olduğu anlaşılmayan burunlar olduğunu vurgulamaktadır.

  Doç Dr Nazım ÇERKEŞ, başarılı burun estetiği ameliyatları için önemli iki kriter olduğunu ifade ediyor.

  1. İşlevsel olarak burunun nefes alma fonksiyonunu korunması / nefes almada problem varsa bu problemin giderilmesi

  2. Görsel olarak burunun yüzün diğer unsurları ile uyumlu ve kendi içinde üst, orta ve alt bölümlerinin orantı içinde olması

  Dr. ÇERKEŞ, bu kriterlerin sağlanması için geliştirilen teknikleri şöyle sıralıyor:
  1. Burun kökü basık olan kişilerde, kemeri azaltarak burunu küçültmek yerine burundan, burun kıkırdaklarının yeterli olmadığı vakalarda kulak veya kaburgadan alınan kıkırdaklarla basık olan burun kökünün doldurulması,

  2. Kıkırdakları çıkarmak yerine kıkırdaklara dikişlerle şekil verilmesi,

  3. Kemer alma işlemi yapılması gerekiyor ise, burunun orta bölümünde nefes alma fonksiyonunu korumak için kemerden alınan kıkırdakların burunun orta bölümüne eklenmesi,

  Doçent Dr. Nazım ÇERKEŞ, ameliyat sonrası hasta konforunun da başarılı bir operasyon için önemli bir kriter olduğunu belirtmektedir. Ameliyat sonrasında nefes alma ile ilgili sorun yaşanmaması, hastanın ağrı hissetmemesi, şişlik ve morlukların asgaride olması gerekmektedir. Bunların sağlanması için ÇERKEŞ’in uyguladığı yöntemler şunlar:

  1. Burun içine konan tampon hastanın nefes almasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle Nazım ÇERKEŞ, yaklaşık on yıldır yaptığı ameliyatlarda burun içine tampon kullanmamaktadır.

  2. Ameliyat sonrası elmacık kemikleri ve alına doğru uzanan geniş ve sert alçılar hastaya büyük rahatsızlık verecektir. Dr. ÇERKEŞ, ameliyat sonrasında burun üzerini yalnızca burunun orta bölümünü örtecek küçük plastik bandaj kullanmaktadır.

  3. Ameliyat sırasında kansız çalışmak, sonrasında oluşacak morluk ve şişliklerin minimumda olması açısından büyük önem taşımaktadır. Bunu sağlanmasında cerrahın yeteneği, bilgi ve deneyimi, kullandığı teknikler ön plana çıkacaktır.

  4. Nazım ÇERKEŞ, operasyona başlamadan önce etkisi 24 süreyle devam eden ağrı kesici ve uygulandığı bölgede kanamayı azaltan ilaçlardan oluşan enjeksiyon yapmaktadır. Böylece hastalar ameliyattan sonraki 24 saat boyunca hiçbir ağrı duymayacaktır.

  5. Doç. Dr. Nazım ÇERKEŞ’in burun estetiğinde uyguladığı yeni teknik ve uygulamalar sayesinde ameliyat sonrasında hastalar aynı gün hastaneden çıkmakta. Sonrasında 8-9. günlerde ameliyat olduğu anlaşılmayacak ölçüde morluk ve şişlikler geçmiş olmaktadır.

  Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Simulasyon Çalışması
  Burun estetiği olmak isteyen kişinin fotoğrafı bilgisayar ortmına aktarılarak üzerinde gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Bu sayede kişi ameliyat sonrası sonuç hakkında fikir sahibi olmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş