Tamarillo ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Özellikleri ve Tarihçesi: Tamarillo (Tree Tomato) küçük ağaçlarda yetişen, yumurta şeklinde oval, ince kabuklu kırmızı bir meyvedir. Genelde 2 – 8 cm uzunluğundadır. Meyve kırağıya karşı özellikle olgunlaşma aşamasındayken oldukça hassastır. Tamarillo lar gölgelik yerlerde yetişmekle birlikte 6 metreden daha küçük ağaçlarda yetişir. Soğuktan ve şiddetli rüzgardan korunmaları meyvelerin istenilen olgunlukta, istenilen kalitede yetişebilmesi için olmazsa olmaz şarttır. Ecuadorian Orange, Goldmine, Inca Gold, Oratia Red, Rothamer, Ruby Red, Solid Gold, Yellow gibi birtakım çeşitleri bulunmaktadır.

  Yetiştirildiği Yerler: Orta ve Güney Amerika, Asya ülkeleri ve Kenya da üretilmektedir. Ülkemizde de yetişmektedir.

  Tamarillonun Faydaları: Göz sağlığı için elzemdir. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde yağların oksidasyonunu önler. Yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan hafıza kayıplarını önleyici etkisi vardır. Beta Carotene sayesinde sigara dumanı ve hava kirliliğine karşı vücuda siper olur.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Nasıl ve Nerede Kullanılır? Kabuğunu soyup, meyvesini ve çekirdeklerini yiyebilirsiniz. Tatlılarınızda, meyve salatalarınızda, dondurmalarınızda kullanabilir ya da reçelini yapabilirsiniz.

  Muhafaza Koşulları: 8 ºC de %70 nem oranında muhafaza edilmelidir.

  Besin Değerleri: E, C, Beta Ceratone, Kalsiyum ve Potasyum bakımından zengin besin değerlerine sahip bir meyvedir.
  [​IMG]
   
 3. Emel Well-Known Member

  Türkiyede nerde bulabiliriz bu meyveyi
   

Sayfayı Paylaş