Tam Format, Hızlı Format Hangisi Daha Sağlıklı?

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 6 Eylül 2011 başlatılmıştır.

  1. GuNaHKaR Well-Known Member


    Tam biçimlendirme, sabit diskinizdeki verileri tamamen siler. Bazı uzmanlara göre en iyi biçimlendirme şekli budur. Dolayısıyla tam biçimlendirmede diskinizde kolaylıkla kurtarılacak hiçbir veri kalmaz. Tam biçimlendirme aynı zamanda diskinizdeki bozuk sektörleride arar ve bulduğunda bunları işaretler/tamir eder. Başarılı bir onarım, sabit diskinizdeki tüm alanı kullanabileceğiniz demektir.

    Hızlı biçimlendirme, tam biçimlendirmenin neredeyse tam aksini gerçekleştirmektedir. Hızlı biçimlendirmede sabit diskinizdeki dosya sisteminin yalnızca günlük(journalling) bölümü silinir. Bu bölümde mevcut dosyaların sabit diskin neresinde bulunduğu bilgisi yer almaktadır.

    Hızlı biçimlendirme bu günlüğü silerek yeni ve boş bir dosya sistemi oluşturur. Varolan diğer veriler silinmezve bozuk sektörlere karşı herhangi bir tarama yapılmaz. Dolayısıyla bir veri kurtarma yazılımıyla biçimlendirme öncesinde sabit diskte bulunan dosyaları kurtarmak, çok kolay olacaktır. Yani güvenliğinize önem veriyorsanız, bu seçeneği tercih etmemelisiniz.
     


Sayfayı Paylaş