Takvimin ortaya çıkışı ile ilgili araştırma 4 sınıf kısaca

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 24 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kısaca takvimin ortaya çıkışı ile ilgili araştırma 4. sınıflar için özet bilgi

  Takvimin ortaya çıkışı ile ilgili kısa yazı ve araştırma isteyenler için güzel bir çlışma yaptık. İlk olarak takvimin tanımını yaparak konuya gireleim.

  Takvim zamanı belirli ölçülere göre gün, ay ve yıl gibi bölümlere ayıran bir çizelgedir. Tarihteki ilk takvim Babil kavimleri tarafından icat edilerek kullanılmıştır. Fakat bugün kullandığımız takvimden oldukça farklı bir takvim olarak karşımıza çıkıyor. Ayın dünya üzerindeki dönme evresine dayalı bir takvim olduğu için ayın 29,5 günde geçirdiği döngüyü içermektedir. Bu demek oluyor ki iki dolunay arasında geçen 29,5 günlük süreç bir ay olarak kabul edilmekteydi.

  Bugün kullandığımız takvimler ise dünyamızın güneş etrafındaki dönme süresine dayalı bir takvimdir. Güneş kaynaklı takvim ise ilk olarak Mısırlılar tarafından icat edilip ve kullanıldığı kaynaklarda görülmektedir.

  Mısırdan sonra ise Mayalar kendi takvimini yapmıştır. Maya takviminde farklı bir sistem kullanılmıştır. Maya takvimi esasen geçmiş ve gelecek günlerin hesaplamaları da işin içine katılarak oluşturulan bir takvimdir.
   


Sayfayı Paylaş