Taksim Gezi Parkı Sosyal Medya Yalanları

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve ot-gu tarafından 2 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Gezi Parkı olaylarındaki 17 büyük yalan
  Derdi ağaç olanın elinde fidan olur. Elinde taş olanın karşısında POLİS durur!

  Son günlerde Taksim başta olmak üzere birçok ilde çıkan olaylarda sosyal medya üzerinden tek taraflı paylaşımlar dikkat çekiyordu. bir blog kullanıcısı Taksim Gezi Parkı hakkında sosyal medyada gezen 17 yalanı böyle sıraladı.

  Fatih Çipil isimli kullanıcı kişisel bloğunda bu süreçte yayılan yalan haberleri tek tek sıraladı. Bu durum tek taraflı paylaşımların yanında eylemin gerçek yüzünü gösteren paylaşımların da olduğunu gösteriyor.

  İşte 17 yalan haber..
  Bildiğiniz üzere gezi parkı olaylarından dolayı son iki gündür ülke karışık. Polisin orantısız güç kullanımı, düşmanlığı had safhaya getirerek olayları alevlendirdi. İlk başta Gezi Parkı için olan direniş, doğa amacını bir kenara bırakarak devrim amacına hizmet etmeye başladı. Provakatörlere ise gün doğdu. Gezi Parkı'ndaki binlerce masum direnişçinin arasında onlardan nemalanan bir o kadar da provakatör kısım var. Bu yazıyı provakatörlerin dün sosyal medyada çıkardığı yalan haberler için yazıyorum. Bunları alabildiğince yayarsak, insanlar bilgilenmiş olur. Hem direnişçi arkadaşlarımızdan hem de hükümet yanlısı arkadaşlarımızdan gerekli inisiyatifi göstermelerini bekliyorum. Umarım yakın zamanda polisler çekilerek olaylar barışa kavuşur. İşte dün sosyal medyada çıkan, aslı olmayan; 17 yalan haber.

  1) Bülent Arınç'ın oğlu gezi parkına açılacak olan AVM'ye ortak: Bu iftira çıktıktan sonra açıklamalar geldi bu olayın aslı yok.

  [​IMG]

  2) Panzerle ezilen genç resmi: En çok tepki çeken fotoğraflardan. Olayın aslı Yabancı bir ülkede bot motorundan yaralanan bir kişi.

  [​IMG]

  3) Sosyal medyalara erişim engellendi: Bu bugün çıkan bir yalandı. Hatta en ufak bir facebook twitter kesintisinde herkes galeyana geldi. Türkiye daha o kadar düşmedi merak etmeyin. Belirtmek gerekir ki ufak bir yavaşlama söz konusu. Ayrıca Taksim'de 3g bağlantısının kesildiği doğru.

  4) Binlerce polis istifa etti: Gelen sayılar abartıydı. Gerçek sayılar en fazla 3-5.

  [​IMG]

  5) İstanbul Emniyet Müdürü görevden alındı: Ntv_sondakika adıyla açılmış bir fake hesabın uydurmasıydı.

  6) Polisin gerçek mermi kullanması: Böyle bir durum olursa ismi katliam diye adlandırılır ki mümkün değildir. Fakat plastik mermi kullanıldığı gerçektir.

  7) Görseldeki Kerem Can Karakaş'ın ölmesi: Resimdeki cesaretli eylemci yaşıyor. İsmi Kerem Can Karakaş değil. Kerem Can daha önce trafik kazasında ölen bir kişi. Kayıtlara bakabilirsiniz.

  [​IMG]

  8) Köpeğe biber gazı sıkan polis: Bu foto daha öncede vardı şu günlerde çok paylaşıldı. Fotoğraftaki kişiler italyan polisi. Provakatörlerimiz tarafından fotomontajlanmış. Ayrıca hemen arkadaki polisin siyahi olduğugözler önünde.

  [​IMG]

  9) Çarşı grubunun bir tomayı ele geçirmesi: Habere göre çarşı grubu tomayı ele geçirip polisleri kovalamış. Bu da yalan haberlerden biriydi.

  [​IMG]

  10) Polislerin ilaçlı suyla göstericileri bayıltması: Bu gerçekten gülünecek bir haberdi. Fakat paylaşım sayısı on binleri geçti.

  [​IMG]

  11) Haber kanallarının fake hesabı: Birçok haber kanalının fake hesabı açıldı. Pravöke edici söylemleri anında yayıldı. Takipçileri 300'ü geçmezken rt sayıları 10 binlere ulaştı.

  [​IMG]

  12) Eylem 48 saat daha devam ederse Anayasa Mahkemesi hükümeti düşürülebilir: Hiç bir ülkede böyle bir yasa mümkün değildir. Eylemin daha uzun sürmesi için uydurulmuştur.

  [​IMG]

  13) Eylemlerde Portakal Gazı Kullanıldı: Portakal gazı birleşmiş milletler tarafından yasaklanmış zararları büyük bir kimyasal silahtır. Topluma müdahale için böyle bir gazı kullanmak intihardır, kimse göze alamaz. Cnn tarafından doğrulandı diyenler vardı. Ireport olarak CNN'in sitesinde yayınlandı fakat. Ireport'lar normal kişiler tarafından yayınlanır. CNN PRODUCER NOTE u okumanızı tavsiye ederim. Beşiktaş'ta kullanılan biber gazından farklı görülen turuncu gaz biber gazının ağırlaştırılmış halidir.

  [​IMG]

  14) Beyaz Show: Beyaz eyleme gittiği için kanal tarafından sözleşmesi iptal edilerek tümden yayından kaldırıldı. Beyaz show sadece bu haftalığına iptal edilmiştir. Millet kan ağlarken programı yapması düşünülemezdi zaten.

  [​IMG]

  15) Eylemcilerin köprüden geçiş fotoğrafı yerine 2012 maraton fotoğrafının paylaşılması.

  [​IMG]

  16) Cnn International'ın; Cnn Türk'ün duyarsız alıp direniş haberlerini vermediği için isim hakkını fesh etmesi: Resmi hiç bir yerde böyle bir açıklama yok. Cnn Türk'te çalışan tanıdıklarımda böyle bir şeyin olmadığını söylediler.

  [​IMG]
  17) Eylemciler Başörtülü Bayanlara Saldırdı: Bu da yayılan haberlerarasındaydı. Fakat provakatörler her iki tarafıda karıştırmaya çalışıyor. Hükümet yanlılarının da arasındalar. Kaldı ki; direnişçiler arasında azımsanamayacak kadar başörtülü kişi vardı, bugün hiç bir sorun yaşanmadı. Not:İşin siyaset tarafıyla ilgilenmiyorum. Benim bilgim olan konu sosyal medya. Bu nedenle bir tarafı desteklediğim düşünülmesin. Bunlar sadece doğrular. Yorum yazarak eleştirilerinizi de iletebilirsiniz.

  [​IMG]
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  EYLEMLE HÜKÜMET DÜŞER Gezi Parkı'ndaki eylemler 48 saat daha devam ederse AB kararlarına göre hükümetin düşeceği mesajını dolaşıma sokan eylemciler, inandıkları bu yalana çevrelerindeki de inandırmaya çalıştı. Vahim olanı ise buna inananların etrafındakileri motive etmeye çalışması oldu.

  [​IMG]

  BIÇAKLI SALDIRI YALANI
  Tophane'de bir grubun eylemcilere bıçak ve satırlarla saldırdığına ilişkin yalanlar ise binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Bir süre sonra herkesin inanmaya başladığı bu paylaşımın da yalan olduğu ortaya çıktı.

  TOPLUMA ÖRNEK OLAMADILAR Erol Köse, Okan Bayülgen ve Nihat Doğan gibi sanatçıların gösterilerde yaralanan Aylin adlı bir genç kadının öldüğü haberlerini yayması da dikkat çekti. Ünlülerin 'ölü' bilgisini nereden aldıkları merak konusu oldu.

  [​IMG]

  MARATON KANDIRMACASI Gezi Parkı'nın yıkılmaması için Taksim Meydanı ve çevresinde polisle çatışan eylemcilere destek veren 1000 kişilik bir grup, dün sabahın erken saatlerinde Boğaz Köprüsü üzerinden Avrupa yakasına geçiş yaptı. Olayın fotoğrafları Twitter'da paylaşıldı. Fakat eylemi daha kalabalık göstermek isteyen sosyal medya provakatörleri Avrasya Maratonu'nda binlerce kişinin köprüden geçtiği anın fotoğrafı yayınlayarak gün boyunca dezanformasyon yapmaya çalıştı.
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  Yalan ifadelere dava açılabilir

  Ceza avukatı Mahmut Ceren de sosyal paylaşım sitelerindeki hakaret, küfür, yalan fotoğraf ve ifadelerin yasal düzenleme gerektirdiğine dikkat çekti. Burada ifade özgürlüğünün arkasına saklanıldığına vurgu yapan Ceren, “Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki sahte hesaplar, asılsız fotoğraf ve beyanlar bir kişiye yönelik ise o kişi dava açabilir. Ancak toplumsal kaosa ve infiale sebep oluyorsa kamusal tedbir alınabilir. Örneğin bunların ilgili siteden silinmesinden savcıların kamu davası açmasına kadar birçok cezai müeyyidesi var.” dedi.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  FOTOĞRAFIN ORJİNAL HALİ

  [​IMG]
   
 4. ot-gu Genel Sorumlu

  Taksim Gezi Parkı eylemi bir çok kişiyi yan yana getirdi ama ikisini biz bile tahmin edemezdik... Ama sosyal medya bunu yaptı.

  Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf paylaşım rekoru kırıyor. Fotoğrafın İngiltere'de Gezi Parkı eylemi sırasında çekildiği iddia ediliyor. Fotoğrafın bir dezonformasyon mu yoksa gerçekten eylemde mi çekildiğini tam olarak bilmiyoruz. Photoshop'ta bile bir araya gelmeyecek iki insanın bir eylem için bir araya getirilmesi oldukça düşündürücü.

  [​IMG]

  Kaynak: TIMETURK / Haber Merkezi
   

Sayfayı Paylaş