Takım Elbise Giyme Kuralı

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Takım elbise Giyme ve Seçme kuralları

  Takım elbise ismini duyduğumuzda aklımıza hep siyah giyen adamlar ve baba filmindeki karakterler gelirdi ancak takım elbise de modern zamana göre bazı değişimlere uğradı. Eğer önemli bir günde giyecekseniz takım elbiseyi özel kombinasyonlar eklemeniz de gerekir. Mesela sonbahar-kış döneminde gömleğin üstüne hafif bir yelek sizi çok şık ve bakımlı gösterecektir.

  Ceketin mutlaka bele oturması gerekir. Ceketin bol veya dar olması imajınızı zedeler. Diğer bir dikkat edilecek nokta ise gömleğin ne kadarlık bir kısmının gösterilecek olması. Eğer ciddi bir iş toplantısında iseniz gömlek bel kemiğinin hafif üst seviyesinde olmalı ve mümkünse cebe kravat ile aynı renkte ipek bir mendil konmalıdır.

  Eğer işlerinizden sonra çıkışta herhangi bir eğlence mekanına veya kutlamaya katılacaksanız valizinizde mutlaka iki düğmeli ceketlerden de bulunmalı. Bu sizi hafif sportif gösterir ve ortama uyumunuzu kolaylaştırır.

  Eğer maddi imkanınız varsa kaşmir veya gerçek yünden olan takımları tercih etmelisiniz. Koyu renk deyince çoğu kişinin aklına siyah renk gelir ancak Avrupa'da siyah renk matem günlerinin baş elbisesidir ve ayrıca otellerde çalışan kimseler tarafından giyilir. Eğer siyah bir ceketiniz var ise koyu renkli siyah olmayan bir pantolonla şık bir kombinasyon türetebilirsiniz. Kol boyu konusunda ölçüt ise düz durduğunuzda bilekten bir kaç parmak aşağısıdır.

  Son olarak marka kısmına gelelim. Aldığınız takım elbisenin kaliteli olması çok daha uzun süreler takımınızı kullanmanızı sağlar ve yıkamalar sonucu oluşacak şekil bozukluklarından sizi kurtarır.

  Resmi görüşmeler için
  Resmi görüşme ve toplantılar için kruvaze ceketler idealdir. Bu tarzların ancak düğmeleri ilikli durduğunda şıklığı ortaya çıkardığını aklınızdan çıkarmayın. Şunu da hatırlatmakta yarar var, günümüzün kruvaze ceketleri 80’lerdeki gibi bol durmuyor. Göğüs ve bel bölümü üzerinize oturmalı. Gri, koyu lacivert renklerde kullanabilirsiniz.

  Ofiste en şık olmak için
  Zevkinize göre, düz ya da çizgili bir takım seçebilirsiniz. Çizgili takımlar bel kısmından vücudunuza oturursa daha modern görünür.

  Farklılık isteyenlere
  Vücudunuz uygunsa, yani uzun boylu ve inceyseniz, dar kesimli ceket-pantolon takımları deneyin. İki düğmeli olanlar en zarifleri. “En farklı ben olmak istiyorum” diyorsanız, kendinden desenli kumaşlardan dikilmiş olan dar kesimlileri tercih edebilirsiniz.

  Gece davetleri ve önemli toplantılar
  Koyu lacivert, koyu füme ve siyah gibi renkleri seçebilirsiniz. Son bir-iki yıldır siyah olanlar çok gözde. İki düğmelileri özellikle. Böyle bir takım elbiseyi ofiste önemli bir toplantının olduğu günlerin yanı sıra gece davetlerinde de giyebilirsiniz.

  Gündelik rahat giyim için
  Fitilli kadife kumaşlı bir ceket pantolonla rahat, resmi olmayan bir etki yaratabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş