Taflan Yetiştiriciliği

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 27 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Taflan Yetiştiriciliği
  Anavatanı olması bakımından Karadeniz’in kıyı bölgesi karayemiş yetiştiriciliği bakımından uygun iklim özelliklerine sahiptir. İyi gelişme göstermesi ve bol ürün vermesi nemli, güneşli, ılıman iklim bölgelerinde olmaktadır. Erken çiçek açtığından (çeşit özelliği ve rakım durumuna bağlı olarak Şubat – Mart aylarında çiçek salkımları görülemeye başlar) ilkbahar geç donlarından zarar görebilmektedir. Bazı yıllar verimin az olmasının nedeni buna bağlanabilir. Yine tozlanma zamanı görülen sisler birtakım olumsuzluklara yol açabilmektedir. Hemen her çeşit toprakta yetişebilir. Havalanması iyi, derin topraklarda bol ürün verir. Genel olarak derin, iyi havalanan, nemli, humuslu – killi – kumlu topraklarda yetişir. Taşlık, kayalık arazilerde de yetişebilir. pH yönünden asidik topraklarda yetişse de kireçli topraklara da tolerans gösterir.

  Çoğaltılması: Karayemişin çoğaltma yöntemleri : 1. Tohumla, 2. Kök sürgünleriyle, 3. Çelikle, 4. Daldırmayla, 5. Aşıyla, 6. Doku kültürü ile. Kalitesi iyi olan tiplerin çoğaltılmasında kök sürgünleri ve çelikle çoğaltma yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok az miktarda da olsa tohumla üretim yapılmaktadır. Ancak bu yöntemle çoğaltmada açılma olacağından tercih edilmemektedir.

  Bahçe Tesisi: 15 – 30 m2 taç yapabilen bu tür için 3x4, 4x4, 4x6 m aralıklarla dikim yapılarak bahçe tesis edilebilir. Dikimde dikdörtgen, kare, üçgen vs. dikim metotları kullanılabilir. Kullanılan fidanlar vejetatif olarak çoğaltılmış olmalıdır. Meyve ağaçlarının muntazam ve kuvvetli bir taç teşkil edebilmeleri ve verim çağında uzun zaman kalmalarını sağlamak için dikim sonrasından itibaren budamayı bilinçli olarak yapmak lazımdır.turkeyarena.net Bir karayemiş ağacı 35 – 40 yaşına kadar ekonomik anlamda ürün verebilmektedir.

  Çeşitleri: Büyüme biçimi, yaprak boyu ve şekli, kışa dayanıklılık açısından farklı 20 bodur türü bulunan karayemişin yabancı literatürde, önemli 9 çeşidi vardır. Bunlar;
  1) Angustifolia (yaprakları ince ve şerit biçimli),
  2) Caucasica (koyu yeşil yapraklı),
  3) Colchica (bol çiçekli),
  4) Herbergii (koyu yeşil yapraklı,
  5) Otto Luyken (yavaş gelişmeli),
  6) Pyramidalis (dar tepeli, piramit formlu),
  7) Schipkaensis (Bulgaristan kökenli, bol çiçekli, kışa dayanıklı),
  8) Schipkaensis Macrophylla (gevşek dokulu),
  9) Zabeliana (sarkık formlu, kent iklimine dayanır).

  Ülkemizde ise meyve biçimi ve meyvenin olgunlaşma mevsimine göre 7 karayemiş çeşidi vardır.
  1) Su -(acı)- (temmuz ortası, acımsı-buruk lezzetli),
  2) Vavul (çok etli ve az taneli),
  3) Yabani (temmuz ilk haftası, buruk lezzetli),
  4) Ağustos -İstavrit- (meyveler geç ve kırmızı renkte olgunlaşır),
  5) Orak -(selvi)- (temmuz ortası, tatlı-lezzetli),
  6) Ayran -(beyaz)- (haziran ortası, tatlı lezzetli),
  7) Kiraz -(Ekmek)- Karayemişleri (haziran ortası, mayhoş-hafif buruk).
   


Sayfayı Paylaş