Tac Mahal hangi şehirdedir

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 15 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Tac Mahal hangi şehirde nerededir
  Tac Mahal hangi şehirdedir, Tac Mahal nerdedir, Tac mahal hangi şehirde hangi ülkededir, Tac mahal hangi ülke hangi şehirdedir, Tac Mahal hangi şehirde bulunmaktadır, Tac mahal'in şehri hangisidir

  Hindistan'ın Agra kentinde bulunmaktadır. Babür İmparatorluğunun 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından ölen karısı için inşa ettirilmiştir.

  Tac Mahal, Babür İmparatorluğu'nun 6. hükümdarı Şah Cihan (Şah-ı Cihan; Dünyanın Şahı) (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. (Babür Şah'ın Hindistan da kurduğu Türk İmparatorluğu, Hindistan'da 332 yıl (1526-1858) egemen oldu.)
  Bir isyanı bastırmak için ordularıyla Burhanpur'a giden Şah Cihan'a, dokuz aylık hamile olmasına rağmen her zamanki gibi eşi Mümtaz Mahal (Ercümend Banu Begüm) de eşlik etmişti. Mümtaz Mahal, 14. çocuklarını doğururken öldü.(1631)Şah Cihan, eşinin ölümünden sonra 2 yıl yas tuttu. Artık devlet işlerine ilgisini kaybeden hükümdar, teselliyi sanat ve mimaride buldu. Eşinin ölümünün ertesi yılı 1632'de Tac Mahal'in temeli atıldı.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş