Symphysodon Aequifasciatus (Discus)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 19 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Discus Balığı

  Bilimsel Adı: Symphysodon Aequifasciatus
  Dağıtım: Güney Amerika, Amozon Nehri
  Beslenme: Etobur
  Mizaç: Barışçıl
  PH: 5.0-7.0
  Sıcaklık: 28C - 31C
  Maksimum Boy: 17 cm
  Ana renkler: Mavi, Gri

  [​IMG]

  Varyansları: Altın Melek, Altın Mermer Melek, Mermer Melek, Zebra Melek, Smokey Melek, Siyah Melek, Yarım siyah albino melek, gümüş melek.

  Bakım: Tatlı su balıkları içerinde, belkide en güzel ve en profesyonel bakım isteyen akvaryum balığıdır. Fiyatlarıda piyasada bu sebepten dolayı yüksektir. Bakımı zordur. Su koşulları iyi ayarlanmalı, su yumuşak ve ph değerlerine dikkat edilmelidir. Su sertliği 1-8 dh olmalı ve kontrolü sık yapılmalıdır. Su değişiklikleri zamanında yapılmalı ve mutlaka değişiklik esnasında dinlendirilmiş su eklenmelidir. turkeyarena
  Akvaryum bitki ve kütüklerle dizayn edilmelidir. Discus akvaryum suyunun yumuşak olması için bitki ve kütük şarttır. Akvaryum yüksekliği maksimum seviyede tutulmalıdır. En az 400 litrelik akvaryum tercih edilmelidir. Protein içerkli dondurulmuş gıdalar ve piyasada mevcut olan discus yemleriyle besleme yapılabilir. Dondurulmuş kırmızı kan kurdu discus için iyi bir ziyafettir. Ancak canlı kurtlar, discus da parazit riskini arttıracağından tercih edilmemelidir.

  Üretim: Alt Yumurtlayıcıdır. Üretimi kolay değildir. Geniş bir akvaryum içinde bir çift ayrı olarak tutulmalıdır. Alt yumurtlayıcıdır. Genelde geniş yapraklı bitkiler üzerine yumurtalarını bırakırlar. Ama daha uygun bir yöntem, huni şeklinde alttan 3 cm çapında yukarıya doğru çapı küçülerek gelen biraksesuar kullanarak yumurtaların buraya bırakılması sağlanabilir.
  Yavrular doğduktan sonra anne balık akvaryumdan çıkarılmamalıdır. Yavrular annenin vücutta oluşturduğu mukozayı yiyerek beslenirler. Anaç balık mukoza üretemezse veya parazit mevcutsa, yavruları sunni beslenme yöntemiyle besleyebilirsiniz. Yavrular için özel yemler hazırlayabilirsiniz yada akvaryumcunuza danışarak discus yavrularına uygun artemia tarzı kaliteli yemlerle besleme yapabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş