Suzuki: Türkiye'de yeni model ve versiyonlarla büyüyeceğiz

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Suzuki Türkiye Murahhas Azası Ali Savcı, Suzuki'nin 4 model ve 15 versiyondan oluşan ürün gamını seneye 6 model ve 43 versiyona çıkaracaklarını söyledi.

  Japon otomotiv markası Suzuki’nin Türkiye pazarına yönelik vizyonunu ve çıkarılacak yeni modelleri tanıtmak üzere İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyen Ali Savcı, pazar payını yükseltme ve pazarın ilk 15 oyuncusundan biri olma hedefine uygun olarak Suzuki’nin tüm modellerini aşamalı olarak Türkiye’ye getireceklerini söyledi. “Tüketici taleplerinin tümüne karşılık vermek istiyoruz“ diye konuşan Savcı, Splash, Alto, Swift dizel, SX-4 HB dizel ve SX 4 HB otomatik vites versiyonlarıyla sektördeki iddiasını güçlendirmeyi hedefleyen Suzuki’nin, Rönesans projesiyle yakaladığı yükseliş trendini 2009’da ve izleyen yıllarda da sürdüreceğini kaydetti.

  [​IMG]

  Dünyada 3 milyon adet üretim hedefi

  Suzuki Türkiye Murahhas Azası Ali Savcı Suzuki Motor Company’nin, dünyanın 11’inci büyük otomotiv firması olduğunu ve 2010 için üç milyon adet üretim rakamına ulaşmayı hedeflediğini belirtti. Savcı, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuz iklim koşullarında geniş bir pazar yaygınlığına sahip olması dolayısıyla Suzuki’nin bu çalkantılardan kötü etkilenmediğini, 2003-2007 arası dönemde Suzuki’nin cirosunun yüzde 50 arttığını, yıllık üretim rakamının da bir milyon 800 binlerden 2 milyon 500 bin seviyesine geldiğini vurguladı.


  Türkiye hedefleri 2011’de 12.500 araç

  Suzuki’nin Türkiye pazarına yönelik hedeflerini değerlendiren Ali Savcı, Suzuki’nin Türkiye’de 25’inci yılını kutladığını hatırlatarak “2006 yılında satış rakamımız iki bin 381 ve pazar payımız yüzde 0.5 düzeyinde idi. 2007 yılında satış rakamı üç bin 764‘e çıkarken pazar payımız da yüzde 1.2’ye yükseldi. 2008 sonunda satış hedefimiz 2007 yılının altında kalmayacak ve üç bin 800 adet ve geçen yılla aynı oranda bir pazar payını hedefliyoruz” dedi.


  Üç yıllık büyüme planı

  Savcı, Suzuki’nin Türkiye otomotiv pazarının yüzde 90’ına ulaşabilir durumda olduğunu hatırlatarak 23 şehirde 28 yetkili satıcı ile hizmet verdiklerini söyledi. 2009 ve 2010 yılında pazara getirecekleri yeni ürünler ve mevcut modellerin versiyonları hakkında bilgi veren Ali Savcı, “2009-2011 yılını kapsayan üç yıllık bir büyüme planı yaptık Türkiye için. Bu çerçevede 2009 yılında yedi bin 200 araç, 2010 yılında 10 bin araç ve 2011 yılında da 12 bin 500 araç satışına ulaşmak istiyoruz. Bu hedeflere Suzuki’nin global pazarda aldığı pozisyondan güç alarak, pazara yeni versiyonlar sunarak ve Suzuki’nin ürettiği tüm modelleri Türkiye’ye getirerek ulaşacağız” diye konuştu.


  Alto ve Splash serisi 2009’da pazarda

  Ali Savcı, Splash 1.0 ve 1.2 benzin ve dizel serisinin yanı sıra efsane model olarak gördükleri Alto’nun 1.0 litre motor modelini de 2009’da Türkiye’de pazara sunacaklarını açıkladı. Suzuki’nin ticari modellere tekrar dönüş yapacağını söyleyen Ali Savcı, 1999-2002 arasında Carry modelinin 12 bin civarında satış yaptığını ve efsane araç olarak kabul edildiğine değinerek, “Binek ve panel van olarak APV modelini Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Bu şekilde ticari araç eksikliğimizi de APV ile tamamlamak niyetindeyiz” dedi.


  Dizelde odaklanacağız

  Türkiye’de otomotiv pazarının yüzde 50’ye yakın bölümünün dizel modellerden oluştuğunu kaydeden Ali Savcı “Suzuki Türkiye olarak biz de gelişme ve büyüme stratejisine uygun olarak dizelde odaklanma kararındayız. Bu çerçevede Splash dizel, Swift dizel ve SX-4 dizel iddialı ürünlerimiz olacak” şeklinde konuştu.
  Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ali Savcı, Türkiye’de yatırımı 25 yıldır arzuladıklarını belirterek bu konuda şu bilgiye verdi: “Dönem dönem Suzuki’nin Türkiye’ye yatırımı gündeme geliyor. Yakın zaman önce bu konular yine konuşuldu. Biz bu konuyu sürekli gündemde tutmak istiyoruz. Ancak Suzuki’nin şu anda gündemde Türkiye’de bir yatırım planı yok. Yıllık 3 milyon adedi hedefleyen Suzuki bu artışı Japonya’nın yanı sıra Hindistan ve Macaristan’daki tesislerindeki kapasiteleri arttırarak gerçekleştirmeyi planlıyor”.

  Küresel ekonomideki çalkantılarla ilgili bir soruya karşılık Savcı şu yanıtı verdi: ”Suzuki’nin hem dünya hem de Türkiye’ye yönelik satış hedefleri küresel ekonomideki dalgalanmalara bir anlamda meydan okuma olarak görülebilir. Hedeflerimizi Türkiye’de otomotiv pazarının gelecek üç yılda yüzde 5-10 aralığında büyüyeceği öngörüsünde bulunarak belirledik. Biz gelişmeleri analiz ediyoruz, gelişmelere göre tabi ki revizyonlara gidilebilir. Ancak biz büyüme çizgimizi mevcut modellerle değil ürün gamımızı daha da genişleterek sürdürme isteğindeyiz. Suzuki Türkiye olarak 7-10 bin aralığındaki satış grubuna girersek, bu bir anlamda Suzuki’nin dünya pazarındaki sıralamasına paralel bir yere geleceğiz demektir..”

  22.09.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş