Suyun Yüzey Gerilimi Nedir

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 5 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Suyun Yüzey Gerilimi
  suyun yüzey gerilimi nasıl oluşur, suyun yüzey gerilimi nasıl düşürülür, suyun yüzey gerilimi örnekleri, suyun yüzey gerilimi özelliği
  [FONT=arial,helvetica,sans-serif][/FONT]​

  Suyun yüzey gerilimi “maddenin tanecikli yapısı”nın bir sonucudur. Su molekülleri belli bir kuvvetle karşılıklı olarak birbirlerini çekerler su bir maddeye değdiğinde iki olasılık söz konusudur. Maddenin taneciği ile bir su molekülü arasındaki kuvvetten ya daha büyük ya da daha küçük olabilir. Bu kuvvet eğer daha büyükse su bu maddeye yayılmaya çalışır. Ama bu kuvvet daha küçükse su o maddeye olabildiğince az değmeye çalışır. Bu durumda maddenin suyu dışladığı ya da “su tutmaz” olduğu söylenir. Su tutmayan maddeler ve su birbirlerini belirli bir kuvvetle iterler. Su yüzeyine bir madde koyarsak bu maddenin ağırlık kuvveti, itme kuvvetinden daha küçük olduğunda madde su üzerinde durur gibi batmaz. Peki biz böyle dış yüzeyi su tutmayan bir kıyafet giyerek su üzerinde batmadan durabilir miyiz? Hayır! Ağırlığımız fazla olduğu için batarız. Fakat su sinekleri çok küçük ve hafif olduklarından su üzerinde batmadan ve ıslanmadan durabilirler.

  Yüzey gerilimi, fizikokimyada bir sıvının yüzey katmanının esnek bir tabakaya benzer özellikler göstermesinden kaynaklanan etkiye verilen addır. Bu etki böceklerin su üzerinde yürümesine olanak verir. Bir gazla bir sıvının ya da birbirleriyle karışmayan iki sıvının temas yüzeyleri gerilmiş esnek bir zara benzer. Bu gerilim likidin serbest yüzüne ait ise buna yüzey gerilimi; iki sıvının sınır yüzeyine ait ise arayüzey gerilimi (yüzeylerarası gerilim) adını alır.

  Bu olay kinetik teori yardımıyla açıklanır. Sıvı içerisindeki bir molekül kendini çevreleyen öteki moleküllerin etkisine uğramış olduğundan simetri nedeniyle bu kuvvetlerin bileşkesi sıfırdır. Bunun sonucu olarak molekül hiçbir kuvvetin etkisinde değildir. Ama sıvının yüzündeki bir molekül ele alınırsa, buhar fazdaki birim hacme düşen molekül sayısı, sıvı fazdakinden çok daha az olduğundan sıvı yüzeyinde denkleşmemiş kuvvet alanları bulunur ve molekül sıvının içerisine doğru çekilir ve sıvının yüzü gergin bir zar biçimini alır. Yüzey geriliminin etkisi altındaki sıvı yüzeyi, sıvının öteki kısımlarından farklı özellikler taşır.

  Bilimsel tanımla; sıvı yüzeyinde birim uzunluğu gergin tutan kuvvete yüzey gerilimi denir. Birimi dyne/cm'dir. Dar tüplerde gözlenen sıvı yükselme ve alçalması olan kapilarite olayının nedeni de yüzey gerilimidir.
   


Sayfayı Paylaş