Suyun Molekül Yapısı

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 2 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  suyun molekül yapısı maket
  Suyun Molekül Yapısı, suyun molekülleri, suyun molekül yapısını gösteren maket, suyun özellikleri, suyun moleküler yapısı, suyun molekülü, su molekülünün yapısı

  Suyun kimyasal formülü H2O'dur. Bunun anlamı bir su molekülünün iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluştuğudur. Oksijen atomunun 2 yanında 104,45° açı oluşturacak şekilde bağlanmış iki hidrojen atomu bulunur. İyonik olarak da, (H+) bir hidrojen iyonuna bağlanmış, (OH-) hidroksit iyonu; yani HOH şeklinde tanımlanabilir. Standart sıcaklık ve basınçta, suyun buhar fazı ve sıvı fazı arasında dinamik (değişken) bir denge vardır. Su moleküllerinin bir tarafı negatif, bir tarafı pozitif yüklüdür. Bu nedenle suyun pozitif yüklü hidrojenleri diğer moleküllerin negatif yüklü kısımları ile zayıf da olsa bir bağ oluşturur. Hidrojen bağı denilen bu özel etkileşim sayesinde su molekülleri birbirlerine ve çevrelerinde bulunan diğer maddelere tutunurlar.

  [​IMG]

  Resimdeki gibi bir maketi renkli gece lambalarının camından veya renkli ufak plastik toplar kullanarak yapabilirsin. Işık içinse ufak led lambaları bu topların içerisine yerleştirebilirsin. Çok zor değil biraz uğraş ve yardımla güzel bir maket ortaya çıkacaktır eminim.
   


Sayfayı Paylaş