Sütün Cilde Faydaları, Sütün Cilde Etkisi

Konusu 'Cilt Bakımı' forumundadır ve EmRe tarafından 17 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sütün Cilde Faydaları, Sütün Cilde Etkisi
  Sütün faydaları saymakla bitmez ancak bilinen birşey vardır ki bu da sütün laktik asit özelliği taşımasından dolayı cilt tedavilerinde önemli bir yer alır. Büyüme ve gelişmenin yapı taşlarını içeren sütün kalp sinir ve kas hücreleri için gerekli olan tüm unsurlara sahiptir. Sütte kalsiyumun yanı sıra potasyum fosfor ve protein bulunmaktadır.

  Gerçekten cildi geliştirmenin ve rahatlatmanın en kestirme yollarından birisi, ona haricen süt uygulamaktır. Cildiniz gergin, kuru veya soluk mu görünüyor? Buzdolabında yarım kilo sütünüz varsa, onu hemen toparlayabilirsiniz. Dudaklarınız kuruyup çatlarsa, en iyi çaresi süt kreması ile masaj yapmaktır. İçine birkaç damla da gül suyu veya ıhlamur ilave edebilirsiniz. Bu karışımı her gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün ve hafif bir masajla yedirin.

  Sütün içinde cilt için çok değerli bir madde olan laktik asit bulunur. Laktik asit cilt tedavilerinde en fazla yararlandığımız hidroksi asitlerden biridir. Cildin en üst tabakasında, diğer asitlerden daha etkili oldukları için, kimyagerler bunlara, ”üstün dereceli asitler” derler. Eşsiz bir nem sağlarlar. Ayrıca cildi derinlemesine temizler, ölü deriyi atmasına yardımcı olur ve yumuşatırlar. Nitekim süt banyolarından sonra cildimiz parlar, rengi düzelir ve esnekliği artar. Sütün içinde bulunan yağlar ve proteinler de önemlidir. Süt proteinleri saçları besler, parlaklık kazandırır. Bu nedenle süt banyosu yaparken diyet süt kullanmayın.

  Özel süt banyosu tarifleri
  -Banyo suyunuzu ılıtın, küveti doldurun ve içine 250 gram kadar süt tozu ekleyin. İsterseniz içine yarım yemek kaşığı badem yağı ve birkaç damla da en sevdiğiniz parfümden koyun. Sonra da uzanın ve bu muhteşem karışım cildinize nüfuz ederken, hayatın tadını çıkarın.
  -Banyo suyuna gerçek süt koymak istiyorsanız; tam yağlı, yarım litrelik bir şişe yeterlidir.
  -Bir başka seçenek de; 2 ölçü süt veya süt tozuna 1 ölçü mısır nişastası ile yarım ölçü yulaf unu ve biraz da aromatik yağ karışımıdır.
   


Sayfayı Paylaş