Susam Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Susam Yağı Faydaları ve Kullanımı
  Öksürüğü giderir. Saç kırıklarını engeller. Yorgunluğa karşı enerji verir. Nasırlarda kompres olarak kullanılır. Saçları besler ve canlılık kazandırır. Egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Kaş, kirpik ve saçları gürleştirici etkisi vardır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir. Cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar. Cildin yaşlanmasını engellemeye yardım eder. Şeker hastalığına faydalıdır. Romatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Cilt sağlığı için önemlidir. Her cilt tipine uygundur. Yara ve yanık gibi durumlarda dışardan uygulanır. Cilt sorunları ve mantar enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcıdır. İçindeki demir ve vitaminler nedeniyle kansızlıkta doğal bir destektir. Susam yağında beyin ve sinir hücreleri için yararlı olan lesitin bulunur. Vitamin ve kalsiyum eksikliği sebebiyle sorunlu hale gelmiş tırnaklar için yararlıdır.turkeyarena.net İçeriğindeki doymamış yağ asidi oranı ve kolestrolsüz olmasıyla kalbinizin dostudur. Güneşten koruyucu yağ olarak kullanılabilir. Güneş ışığındaki UVA ve UVB‘den büyük ölçüde koruma sağlayıcı etkisi vardır. Japonyada yapılmış araştırmalar susam yağının bağırsak kanserine karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir.

  Uyarı: Dahili olarak 10 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Banyo sırasındaki kullanımlarda banyo zemini kayganlaştırıcı özelliğine dikkat edilmelidir.
   


 2. elif Moderator

  Susam Yağı Nasıl Kullanılır? Dahili ve harici olmak üzere iki şeklide kullanılan susam yağının dahili kullanımı için; Sabah aç karnına 1 çay kaşığı içilmesi uygundur. Dışardan kullanım için ise ; cilt ve saça masaj şeklinde uygulamak uygundur.

  Susam yağı alırken kavrulmamış susam tohumlarından soğuk sıkımla ve ısıl işlem görmeden üretilmiş, katkı maddesi eklenmemiş ve başka yağlarla seyreltilmemiş ve de renklendirici maddeler kullanılmamış olanlar tercih edilmelidir.

  Serin, ışıktan uzak şekilde ve de ağzı kapalı biçimde saklanmalıdır. Bazı kişilerde dahilen kullanım alerjik etkiye neden olabilir.
   

Sayfayı Paylaş