Susam ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Susam ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Sesamum indicum, Sesame

  Susam: Susamgiller familyasından; sıcak bölgelerde yetişen, bir yıllık, yağ veren otsu bir bitkidir. Çiçekleri beyaz veya kırmızı, sarıyla karışık alacalı beyazdır. Meyvesi kapsül şeklindedir. Tohumları esmer veya sarı renklidir. Tohumlarından susamyağı çıkarılır. Tahin helvası yapımında da kullanılır. Ev ilaçlarında; yaprakları ve yağı kullanılır.30-150 cm boyunda bir yıllık dikine yükselen, üzeri tüylü bir bitkidir. Yaprakları, yumurta veya mızrak şeklinde, uçlara doğru sivrice kenarları düz veya kertikli, üzeri tüylüdür.turkeyarena.com Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineraller ve B Vitaminleri açısından çok zengindir.

  Yetiştirildiği Yerler: Vatanı muhtemelen Hindistan olduğu zannedilen bitki günümüzde tropik ve subtropik iklimde rahatlıkla yetiştirilmektedir ve Türkiyedede bolca yetiştirilmektedir.

  Susamın Faydaları: Gaz söktürür. Kabızlığı giderir. Cinsel gücü artırır. Karın ağrısını giderir. Vücuda enerji verir. Kemik erimesine karşı faydalıdır. Nefes darlığı ve bronşitte faydalıdır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. Yılan ve böcek sokmalarına karşı faydalıdır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Yağı, safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Susam Nasıl Kullanılır? Susam tohumları ve tohumlardan elde edilen yağ kullanılır. Simit ve pastaların üzerine serpilir. Susam ezilerek tahin elde edilir. Susam yağı cilt ve saç bakımında da kullanılır.

   

Sayfayı Paylaş