Susam Hakkında Bilgi

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 30 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Susam Hakkında Bilgi
  Susam (Sesamum indicum), Pedeliaceae familyasına ait, anavatanı Afrika olan bir bitki türü. Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineraller ve B Vitaminleri açısından çok zengindir.

  Asya, Avrupa ve Türkiye'nin sıcak bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Kapsül meyvelerinin içinde çok sayıda tohum bulunur ve bunlar baharat olarak kullanılır. Simit, çörek üzerlerine konur. Susam, tahinin ana maddesidir.

  Türün yağından yemeklik yağ olarak yararlanıldığı gibi, küspesi de hayvan yemi olarak kullanılır. Susam yağı, soluk sarı renkli, kokusuz, alkolde az, eter ve petrol eterinde kolayca çözünen bir sıvıdır.turkeyarena.net Yağ, tohumların %50'sini oluşturur. Tıpta bazı preparatların hazırlanmasında zeytinyağı gibi çok eskiden beri çözücü olarak kullanılır.

  Susamın Faydaları: Gaz söktürür. Kabızlığı giderir. Cinsel gücü artırır. Karın ağrısını giderir. Vücuda enerji verir. Kemik erimesine karşı faydalıdır. Nefes darlığı ve bronşitte faydalıdır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. Yılan ve böcek sokmalarına karşı faydalıdır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Yağı, safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir.
   


Sayfayı Paylaş