Sürüngenler Nasıl Beslenir, Sürüngenlerde Beslenme

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Sürüngenlerde Beslenme Şekilleri

  Sürüngenler, omurgalı hayvanlar aleminin yumurtlayarak çoğalan büyük bir sınıfı. Yılanlar, kertenkeleler, kaplumbağalar, timsahlar ve tuatara takımlarından meydana gelir.

  Reptiller genellikle karnivordur. Yalnız, kertenkele ve kaplumbağaların bir kısmı herbivordur.

  Zehirsiz yılanlar avlarına dolanarak onları sıkarlar, canlı veya öldürdükten sonra avlarını yutarlar. Zehirli yılanlar zehir dişlerini batırarak ölmesini bekler. Yutma işlemi avının hareketsiz kalmasıyla başlar. Yılanlarda avı yutma işlemi, birbirine karşı serbest hareket eden, alt çenelerinin öne ve arkaya hareketi ile olur. Göğüs kemiği olmadığından, ayrıca altçeneler üst çenelere oynak eklemlerle bağlandığından ve alt çenenin parçaları arasında elastik bir doku ile bağlandığından avın yutulması kolaylaşır.

  Kaplumbağa, Timsah ve bazı kertenkeleler (Örneğin Varanus) avlarını parçalarlar. Timsahlar parçalamada arka bacaklarını, kaplumbağalar ön bacaklarını kullanır. Bazı kaplumbağalar (örneğin Chelydra serpentina) özel yutma yöntemi geliştirmiştir; ağızlarını son derece açarak yutaklarını ortaya çıkarırlar ve avlarını bir anda yutarlar. Uzun, kırmızı solucan gibi olan hareketli dillerini yem gibi kullanırlar.

  Su içme esas olarak 2 şekilde olur.
  Kara kaplumbağaları ve yılanlar suyu emerler.
  Kertenkeleler yalarlar (yalanan doğrudan su olmayıp nemli bir bitki de olabilir).
  Alınan besin midede yüksek konsantrasyonda hidroklorik asit (HCl) ile sindirir. Boynuz, toynak ve tüyler zaman zaman ağızdan dışarı atılır. Kemikler ise eritilir. Ekstrem beslenenler arasında yumurta yiyen yılanlar (Dasypeltis), salyangoz yiyenler, termit ve karınca yiyen Typhlopidae ve Leptotyphlopidae üyeleri, fare-sıçan gibi küçük memelileri yiyen Viperidler, yosun yiyen Deniz kertenkelesi (Amblyrhynchus) bulunur. Colubrid yılanların ve kertenkelelerin çoğu ise her şeyi yer (Omnivor). Cesametlerine göre büyük olan, hareketli her canlıya saldırırlar. Yeşil kertenkeleler (Lacerta viridis ve L. trilineata) biyotoplarında yaşayan küçük memeli, kuş, reptil, amfibi, eklembacaklı ve yumuşakçalar ile beslenirler.
   


Sayfayı Paylaş