Sürüngenler Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Sürüngenler Hakkında Bilgiler

  Sürüngenler, omurgalı hayvanlar aleminin yumurtlayarak çoğalan büyük bir sınıfı. Yılanlar, kertenkeleler, kaplumbağalar, timsahlar ve tuatara takımlarından meydana gelir.

  Birçok ortak anatomik ve fiziksel özellikleri olan çok değişik görünümdeki soğuk kanlı omurgalı hayvan içeren büyük bir sınıftır. Tüm sürüngenlerin ciltleri sert pullar ya da zırhlarla kaplıdır. Bazı türler örneğin bukalemunlarda, cilt rengi çok çabuk değişir. Omurga kemiklerinin sayısı kaplumbağalarda 30 iken birçok yılanda 500′ün üzerine çıkabilir.

  Yılanlarda boyun ve kuyruk omurları dışında tüm omurlara kaburga kemiği bağlıdır. Göğüs kemiği yani sternum bazı sürüngenlerde bulunur, bunun yanı sıra yılan ve kertenkelede bulunmaz. Kafanın kıkırdak bölümleri çok azdır. Hem alt hem üst çenede çiğnemekten çok tutma ve ısırma işine yarayan kıvrık konik dişleri vardır. Bazı yılanlardaki üst çenede bulunan sivri uzun dişler özel bezden zehirlerini akıtmalarını sağlar. Ayrıca yılanların iki parçadan oluşmuş alt çeneleri elastik bir ligamanla birleşmiştir. Bu sayede büyük parçaları yutarken ağız rahatça genişler.

  Sürüngenlerin beşparmaklı dört ayağı bulunur. Ancak yılanlarda bunlar yoktur. Sürüngenlerin kalpleri göğüs boşluğunda bulunur ve iki kulakçık bir karıncıktan oluşmuştur. Vücut sıcaklığı ortam sıcaklığının hemen biraz üstündedir. Solunum ciğerlerle yapılır. Bukalemunlarda bronş sonunda uzun kesemsi oluşumlar vardır. Krokodiller dışında hiç birinde dış kulak yoktur. Ancak iç kulak kemik yoluyla gelen titreşimlere duyarlıdır. Gözler iyi gelişmiştir. Alt ve üst göz kapaklarından ayrı olarak bir de zarla korunurlar. Fakat yılanda dökülen sert bir maddeden oluşan şeffaf, tek parçalı bir göz kapağı vardır.

  Sürüngenler eşeyli ürerler. Zarsı ya da sert kabuklu yumurtaları vardır. Bir defada 10-150 yumurta yumurtlarlar. Bazı türler ovovivipardır. Sürüngenler metamorfoza uğramadan doğrudan gelişirler. Genellikle et yiyici olmakla birlikte ot yiyen, hem et hem ot yiyenleri de vardır. Sürüngenler çoğunlukla sıcak iklimlerde yaşarlar. Ilıman iklimlerde kış uykusuna yatarlar. Uzun süre yemeden yaşayabilirler. Tropikal bölgelerde yaşayan sürüngenler, kurak mevsimlerde çok durgunlaşırlar. Birçok türün kendini yenileme yeteneği vardır. Kopuk kuyruklar, bacaklar yeniden gelişir (özellikle kertenkelelerde).

  Öteki önemli bir özellikleri ise uzun yaşamalarıdır: Bazı kaplumbağalar 150 yıldan fazla, bazı timsahlarsa 100 yıl kadar yaşarlar.
   


Sayfayı Paylaş