Sürtünme kuvvetinin en az olduğu yerler

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 9 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Sürtünme kuvvetinin en az olduğu yerler

  İki maddenin birbirine temas ederek birbirlerine göre izafi hareket ettikleri durumda sürtünme oluşur. Sürtünme kuvveti bu olaydan doğan kuvvettir. Bu kuvvet aslında bir çeşit kayıptır ve ısı enerjisine dönüşür. Tıpkı ellerimizi ovaladığımızda ısınması gibi.

  Sürtünme kuvveti, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvetin ortaya çıkması için hareket gerekmez ancak hareketin olduğu durumlardaki (kinetik) sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı durumdan (statik) farklıdır.

  Bir masayı yatay olarak hareket ettirmeye çalıştığımızı düşünelim. Önce biraz zorlanırız sonra masa hareket etmeye başladığında kolay bir şekilde onu sürükleyebiliriz. Bu hareketliyken sürtünme kuvvetinin durgunken olduğu şekle göre daha az olduğunu gösterir ayrıca bu sonuçtan sürtünmeyi kinetik sürtünme kuvveti ve statik sürtünme kuvveti olmak üzere ikiye ayırmak gerektiği anlaşılır.

  Sürtünme kuvvetinin az olmasının istendiği yerler şöyle sıralanabilir: buz pisti, futbol sahası vb.
  Sürtünme kuvvetinin çok olmasının istendiği yerler şöyle sıralanabilir: dozerlerin kepçesi, tekerlekler, balatalar, ayakkabı tabanları.

  Buralarda temel olarak ulaşılmak istenen amaç önemlidir. Örneğin buz pistinde amaç kaymaktır bu sebeple sürtünmenin az olması istenir ki rahatça kuvvet harcamadan kaymak mümkün olsun. Sürtünmenin çok olduğu yerlerde ise daha çok güvenlik amacı ön plandadır. Frene basıldığında bisikletlerimizin durması için balatalarının sürtünmesi yüksek olmalıdır. Arabaların lastiği sürtünmeli olursa yol tutuşu daha iyi olur.
   


Sayfayı Paylaş