Süper Kupada 500 Polis Görev Alacak

Konusu 'Spor Gündem' forumundadır ve EmRe tarafından 15 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Erzurum'daki Süper Kupa finalinde, iki ezeli rakip olan Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak olan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Kupa Final maçı için kentte bir dizi güvenlik tedbiri alındı. Yapılan planlama gereği kent ve stat güvenliğinde yaklaşık bin 500 polis görev alacak.Erzurum Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, yaptığı açıklama, Yeni Erzurum Stadı'nda Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında 31 Temmuz'da oynanacak olan TFF Süper Kupa final maçı öncesi kentte alınan güvenlik tedbirleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

  Erzurum'un önemli bir karşılaşmaya ev sahipliği yapacağını ifade eden Yıldız, emniyet teşkilatının maçın oynanacağı gün, stat içi ve dışında ciddi tedbirler aldığını söyledi.
  Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da maçı izlemek için kente gelebilme ihtimalini de ön görerek, hazırlıkların buna göre yapıldığını bildirdi.
  Maçın tayin dönemine denk geldiğini dile getiren Yıldız, emniyet mensuplarından bu dönemde fedakarlık beklediklerini belirtti.

  Türkiye'deki futbol tutkunlarının söz konusu maçı büyük bir heyecanla beklediğini vurgulayan Yıldız, “Maça il dışından yoğun katılımlar bekliyoruz. Uzun süre insanlar futbolsuz kaldı, futbol heyecanından uzak kaldı. Bu heyecanı tekrar insanlar yaşamak isteyeceklerdir. Bir de bir taraftan devam eden bir adli süreç (Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma) var. Bu adli sürecin de yansımalarını henüz öngöremiyoruz. Adli süreç, Şike Operasyonu bunu nasıl etkileyecek bu konuda inşallah insanlarda belli bir problem oluşmaz” dedi.

  Yıldız, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Türk futbolunun büyük kulüpleri arasında yer aldığını anımsatarak, şöyle devam etti:

  “Fenerbahçe ve Beşiktaş, futbolda büyük camialar. Bu camiaların taraftarları da büyük olur. Taraftarlar ilimizi ziyaret edecekler. Bizler taraftarlara misafirperverliğimizi göstereceğiz. Erzurumlular'ın da bundan bir zarar görmemesi istiyoruz. Maçta ufak tefek bazı problemlerin olacağını öngörüyoruz. Maalesef futbola uzun süre ara verildi. Karşılaşacağımız büyük bir problemin oluşacağını düşünmüyorum. Biz Süper Kupa final maçında vatandaşlarımızın özellikle park konusunda duyarlı olmasını istiyoruz. Erzurumlular'dan dışardan gelenlere karşı misafirperverlik ve fedakarlık bekliyoruz. Erzurum'da yaşayan insanlarımız maça toplu taşıma araçlarıyla gelirlerse ulaşım konusunda herhangi bir problem yaşanmaz.”

  İl Emniyet Müdürü Yıldız, 31 Temmuz'da şehirde, kent ve stat güvenliği için yaklaşık bin 500 emniyet mensubunun görevli olacağını ifade etti.

  Erzurum'a çevre illerden dış kadroda görevli polislerin de geleceğine dikkati çeken Yıldız, “Biz il dışından da takviye isteyeceğiz. Bin 500 arkadaşımızın görevli olması yönünde çalışmalarımız var. Bin 500 ve bin 600 civarında bir görevli sayısını planlıyoruz” diye konuştu.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  HOLİGAN RUHLU FUTBOL TUTKUNLARI
  Yıldız, holigan ruhlu futbol tutkunlarına yönelik de kentin ana arterlerinde emniyet mensuplarının görev alacağına dikkati çekerek, şunları söyledi:
  “Ana arterlerde arkadaşlarımız olacak. Ana arterleri sıkı tutacağız. Şehrin belli başlı bölgeleri, alışveriş merkezleri, insanların yoğun olduğu yerlerde polislerimiz görev alacak. Taraftarlar yan yana, karşı karşıya geleceklerdir. Bunlar bizim insanlarımız. Biriniz a takımını, biriniz b takımını tutabilirsiniz. Ama bu kavga etmeyi, karşılıklı darbı veya rahatsızlığı gerektirmez. İnsanlık, biraz insaniyet kısacası bu işi çözeceğimizi düşünüyorum.”

  ERZURUMLULAR'DAN TAHAMMÜL RİCA EDİYORUZ”
  Erzurumlular'dan olası herhangi bir sorun ya da trafik yoğunluğuna yönelik bir günlük tahammül beklediklerini belirten Yıldız, “Erzurumlular'dan bir günlük tahammül rica ediyoruz. 31 Temmuz zor bir gün olacak. O zor günümüzde Erzurum insanımızın bize yardımcı olmasını istirham ve rica ediyorum. Binlerce insanın akın akın geldiği kentte, şehirde yaşayan vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını arzu ediyoruz. Neticede burada bir olumsuzluk yaşanması Erzurum'un prestijini de bozacaktır. Emniyetin uygulamalarına bir tepki olmadan riayet edilmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

  Bu arada, kentte 31 Temmuz tarihinde ağır vasıtalı araçların ulaşımının şehirdeki Çevre Yolu kullanılarak sağlanacağı, maç öncesi ve sonrasın da da toplu taşım araçları için belirlenecek olan güzergahta ring seferlerinin uygulanacağı kaydedildi.
   

Sayfayı Paylaş