Süper İletkenler Nerelerde Kullanılır

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 5 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Süper İletkenler Nerelerde Kullanılır
  Süper iletkenlerin kullanılmasıyla elde edilen ürünler, süper iletken kablo ve mıknatıslar ile süper iletken film ve Josephsoneklemi ve bunların bileşiminden oluşan mikro devreler olmak üzere iki ana grupta toplanmaktadır.

  YÜKSEK ENERJİ FİZİĞİ
  Süper iletkenler sayesinde yüksek manyetik akım yoğunluğu elde edilebildiğinden, halk arasında emar olarak bilinen magnetik rezonans(MR) görüntüleme cihazları geliştirilmiş ve tıbbi teşhis alanında önemli bir mesafe kat edilmiştir.

  SÜPER İLETKEN KABLOLAR
  1000 KW ve 10 GVA gibi, bugüne kadar hayali bile mümkün olmayacak derecede yüksek kapasitede enerji iletim kablolarının üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu kabloların henüz çok kırılgan olmaları nedeniyle, bilimsel araştırmalar devam etmektedir.

  DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞI
  Süper iletkenlerle elde edilen güçlü manyetik alan vasıtası ile hareket eden MEGLAV trenleri geliştirilmiştir.

  PARÇACIK ÇARPIŞTIRICILARI
  Parçacık fiziği deneylerinde kullanılan parçacık çarpıştırıcılarında ışık hızına yakın hızlarda hareket eden atom altı parçacıklarının merkeze bağlı tutulabilmesi için gerekli olan güçlü mıknatıslar, ancak süper iletkenlerle yapılabilmektedir. Bu mıknatıslar gereken enerjinin büyüklüğü, çoğu zaman istenilen enerji düzeyinde deneylerin yapılmasını mümkün kılmamaktadır. Ancak, mıknatısların süper iletkenlerden yapılması ile ileri düzeyde deneyler yapılabilmektedir.

  ELEKTRONİK DEVRELER
  Hemen tüm elektronik devrelerde ve özelliklede entegre devrelerde ara bağlantılarda kullanılan iletkenlerin dirençlerinden kaynaklanan sorunlar, önemli bir maliyet unsuru olmaktadır. Bu sorunların, süper iletkenlerin kullanılması ile giderilebileceği düşünülmektedir.

  PARÇACIK HIZLANDIRICIDAN ‘NANOROBOT’A
  Burada, süper iletkenlerin çeşitli kullanım alanları arasında önemli bir yer tutan, bilimsel araştırmalarda deney imkanlarının geliştirilmesine yaptığı katkıya bir örnek vermek gerekiyor.
   


Sayfayı Paylaş