Sultan Selim Külliyesi

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 14 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Sultan Selim Külliyesi
  Fatih`te, Sultanselim semtindedir. 1516-1522 yılları arasında Yavuz Sultan Selim’in anısına oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Mimarı belli değildir. Külliye bir cami, imaret, türbe, hamam ve sıbyan mektebinden oluşmaktaydı. Ama imaret ve hamam günümüze kadar ulaşmamıştır.

  Cami, külliyeyi kuşatan bir dış avlunun ortasında yer alır. Camiinin iç avlusuna üç kapıdan girilir. Son cemaat yeriyle birlikte avluyu 18 sütun ve 22 kubbe çevirmektedir. Avlu etrafındaki 20 pencere üzerinde çini panolar yer almıştır. Bu çiniler döneminin en iyi örneklerindendir. Avlu revağının döşemesi çiçek desenleriyle süslenmiştir. Ortada 8 mermer sütunlu ve kubbeli bir şadırvan vardır. Caminin iki yanında imam ve müezzin odaları yer almıştır. Kapı kanatları oymacılık ve sedef kakmacılık sanatının en güzel örneklerindendir. Kare planlı ve son derece sade bir camidir. Minberi işlemeli mermerden yapılmıştır. Tek şerefeli iki minaresi vardır.

  Kıble yönündeki hazirede Yavuz Sultan Selim’e, Kanuni Sultan Süleyman’ın küçük yaşta ölen şehzadelerine, kızlarına ve Sultan Abdülmecid’e ait üç türbe vardır. Bunlardan özellikle Yavuz Sultan Selim`e ait türbenin kapı, pencere kapakları ve türbe içindeki ahşap parmaklıktaki sedef kakmalar tam bir sanat şaheseridir. Cami ve türbeler dışında, günümüze kadar ulaşan bir başka yapı sıbyan mektebidir ve dış avlunun girişinde yer alır.

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş