Suda Boğulma _ İlk Yardım

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Suda Boğulma

  Suda boğulma kazaları, zannedildiği gibi daha çok acemi yü­zücülerin veya yüzme bilmeyenlerin değil; kendisini iyi yüzücü zanneden, gösterişe hevesli kişilerin başına gelmektedir.

  İstatis­tikler, boğulma vakalarının ancak yüzde beşinin gerçek kaza nite­liği taşıdığını göstermektedir.

  DİKKAT:
  • Tanımadığınız bir suya tek başınıza yüzmeye gitmeyiniz.

  • Dibini bilmediğiniz bir suya tepe üstü dalış yapmaymız.

  • İyi bir yüzücü olduğunuzu ispatlamaya çalışmayınız. Tehli­keli numaralar yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçınınız.

  • Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plâs­tik yüzücülere güvenip kendinizi denizin kucağına bırakmayınız. Siz farkında olmadan, rüzgar ve akıntı, üzerinde güneş banyosu yaptığınız plâstik yatağı veya botu uzaklara sürükleyebilir.

  • Tek başınıza yüzerken sürat motorlarına dikkat ediniz. Mo­tor sürücüleri, tek kişiyi zor farkederler.

  • Tekne kullanıyor iseniz; mutlaka yanınıza cankurtaran yele­ği alınız.

  • Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyiniz.

  • Suya birden bire dalmayınız. Su ile vücudunuz arasındaki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmanıza ve paniğe kapılarak boğulmanı­za sebeb olur.

  • Yüzerken, küçük çapta da olsa, fenalık hissettiğiniz an su­dan çıkmız.

  • Boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünüz zaman, bu konuda tecrübeniz yoksa, kurtarmak için suya dalmaymız. Zi­ra boğulmak üzere olan kazazede, can havliyle size tutunmaya çalışacak ve sizin de kendisi ile birlikte boğulrnanıza sebep olabi­lecektir.

  Neler Yapabilirsiniz?
  • Boğulmak üzere olan birini gördüğünüz zaman elinizin altın­da ve çevrenizde onu kurtarmada işe yarıyacak ne varsa kullanı­nız. Bir dal uzatabilir, bir tahta parçası veya can simidi atabilir, bir halat kullanabilirsiniz.

  • Elinizden hiçbir şey gelmezse bağırarak başkalarından im­dat isteyiniz.

  KAZAZEDE SUDAN ÇIKARILDIKTAN SONRA

  Sudan kendi başına çıkan veya kurtarılan bir kazazede değişik durumlar altında olabilir:

  - Bayılmamıstır ve solunum yapmaktadır: Kazazede kendisin­de imiş gibi görünmekle beraber şok geçiriyor olabilir. Telaşa ka­pılmayınız ve hastanın moralini düzeltici telkinde bulununuz. Üze­rine battaniye, ceket, kazak gibi şeyler örterek vücudunu sıcak tu­tunuz. Öksürük nöbeti geçiriyor ise ve yüzü de morarmış ise mut­laka doktor çağırınız. Çünkü bu belirtiler, yuttuğu suyun yanlışlık­la akciğerlerine gittiğini göstermektedir.

  - Bayılmısstır fakat solunumu normaldir: Onu boylu boyunca
  uzattıktan sonra vücuduyla birlikte başını yana çeviriniz. Böylece yuttuğu suyu çıkarmasını sağlamış ve akciğerlere kaçmasını ön­lemiş olursunuz.

  - BayılmıŞtır ve nefes alması da durmuştur: Kazazedeyi boy­lu boyunca yere uzatınız. Ensesinin altına bir ceketi veya kazağı katlayıp koyunuz ve başını geriye yaslayınız. Böylece nefes alma­sını kolaylaştırıcı pozisyona getirmiş olursunuz. Ondan sonra ya­pay solunuma geçiniz. Eğer kalbi de durmuş ise; doktor gelinceye kadar yapay solunumla kalp masajını birlikte tatbik ediniz.

  Boğulan bir kimsenin kendine gelmesi saatler sürebilir. Çünkü soğuk bir vücut, oksijeni beyine çok geç ulaştıracaktır. Bu sebeb­le, kazazedeye yapay solunum uygularken vücudunu da sıcak tut­maya çalışınız.

  İKAZ: Günün kahramanı olmak için, doktora haber vermeye lüzum görmeksizin kazazedeye yardıma koşmayınız. İlk yapaca­ğınız iş (hele solunum ve kalp durmuş ise) doktor çağırmaktır. Ya­pay solunuma ve kalp masajına ancak doktoru beklerken teşeb­büs etmelisiniz.
   


Sayfayı Paylaş