Su Döngüsü Kısaca Anlatım

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 14 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Su Döngüsünün Kısa Anlatımı

  Su döngüsü, buharlaşma ve yoğunlaşma (yağmur, kar) gibi iki fiziksel kurala dayalı olarak gerçekleşir. Isı alarak buharlaşan su, soğuk hava akımlarıyla karşılaşınca yağmur ve kar şeklinde yeryüzüne ulaşır. Bu yağış direk karalara ve sulara düştüğü gibi karalardan süzülüp yeraltı sularına da karışabilir. Suyun atmosfere geçmesinde bitki ve hayvanların terlemesi ve solunumla havaya su buharı verilmesi de etkilidir.

  Yeryüzündeki sular, Güneş’in etkisiyle buharlaşarak yükselir ve bulutları oluşturur. Bulutlardaki su damlacıkları havanın sıcaklığına göre yağmur, kar ya da dolu olarak tekrar yeryüzüne iner. Suyun hâl değiştirerek yeryüzü ile atmosfer arasındaki bu dolanımına su döngüsü denir.

  Yeryüzünden buharlaşan su, yağışlarla geri döner. Bu sayede doğadaki su dengesi korunur. Toprağa sızan suların bir kısmı yer altı sularına karışır. Suyun buharlaşması ve yağışlarla geri dönmesi mevsimlere göre değişiklik gösterir. Yaz mevsimlerinde buharlaşma fazla olduğu için yüzey sularındaki su miktarı azalır. Bahar mevsiminde ise karların erimesi ve yağmurların çok yağmasıyla akarsular ve akarsuların döküldüğü deniz ve göllerin su seviyeleri yükselir.

  Su döngüsünün gerçekleşmesini sağlayan enerji Güneş’ten gelir. Su döngüsünün gerçekleşmesi için buharlaşmanın meydana gelmesi gerekir.turkeyarena Güneş, yeryüzündeki suyu buharlaştırarak su döngüsünün devamını sağlar.

  Su Döngüsünün Önemi
  Toprak için; Kayaçların parçalanması ve ayrışması için su gereklidir.

  Bitkiler için, Fotosentez için gereklidir. Topraktaki besin maddelerinin bitki kökleriyle alınması ve yaprağa taşınmasını sağlar.

  Havyanlar için; İçilebilir su kaynaklarının devamını sağlar ve suda yaşayan canlılar için sağlıklı yaşam ortamının devamını sağlar.

  Suyun devamlılığı için; Temiz ve içilebilir su kaynaklarının oluşumunu devamını sağlar.

  Biyoçeşitlilik için; Türler için yaşam ortamı oluşturur. Tür çeşitliliğin devamını sağlar.

  Ekosistem ve madde döngüsü için; Ekosistemlerin varlığını sürdürebilmesini ve diğer döngülerin devamını sağlar.

  Su döngüsü olmazsa dünya ekosistemleri ve diğer ekosistemlerin varlığından da söz edemeyiz.
   


Sayfayı Paylaş