Stres İle İlgili Sözler

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 20 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Stresi Azaltmanın Faydaları

  Stres düzeyini düşürmenin kalp hastalıklarının semptomlarını rahatlatıp rahatlatmadığı konusunda maalesef çok az çalışma yapılmıştır. Bunun en önemli nedeni, insanların stresle baş etme konusunda gerçekten de bir değişim yapıp yapmadıklarının ölçülmesinin çok güç olmasıdır. Ancak, stresle baş edebilmenin yararlı olduğu konusunda yine de bazı kanıtlar vardır.

  1980'lerin sonlarında ve 1990'ların başlarında yapılan bazı çalışmalarda, rehabilitasyon sırasında kendilerini daha az yorduklarını, daha huzurlu olmaya başladıklarını söyleyen kalp hastalarının, hiçbir değişim yapmayanlara göre ikinci bir kalp krizi geçirme olasılıklarının azaldığı ortaya çıkmıştır. Bir diğer çalışmada, altı haftalık bir terapiyi tamamlayanlarda, bu terapiye katılmayanlara göre ölüm oranının az da olsa, bir ölçüde düştüğü belirlenmiştir. Yapılan diğer üç çalışmada ise, stres düzeylerini düşürmek amacıyla herhangi bir organize etkinliğe katılan koroner hastalarının, duygusal olarak bir değişikliğe gereksinim duymadıklarını söyleyen insanlara göre ikinci bir kalp krizi geçirme olasılıklarının düştüğü ortaya çıkmıştır.

  Açıkça gördüğünüz gibi, stres ya da stresle başa çıkma konusunda bir değişime gereksinim duyup duymadığınıza karar verecek tek kişi sizsiniz. Bu karan verirken kendinize karşı dürüst olun. İşe bazı ufak değişikliklerle, ya da stresle baş edebilme teknikleri konusunda bir-iki kitap okuyarak başlamak hiç de küçümsenecek bir yol değildir. Ancak, eğer kişisel stres düzeyiniz yüksekse, bu konuda bir şeyler okumaktan çok, bir uzmandan yardım almanın ya da bir gruba katılmanın yararı daha büyüktür.

  * Hayatta insanı strese sokan o kadar çok şey var ki. Herkes kendisine dert edecek bir sıkıntı bulabilir.

  * Strese girenin imanından şüphe ederim!

  * Dert, Stress Sağlıgınıza Çok Etki Edicek Kötü Faktörlerdendir.

  * Bir insan stres yüzünden hasta olursa ALLAH o insana bunun hesabını bile sorar.

  * Stres, halkın bildiği ve kullandığı anlamıyla, sıkıntıları kafaya takmak demektir.
   


Sayfayı Paylaş