STEP 7-Micro/WIN’in Program Oluşturmak için Kullanılması

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  STEP 7-Micro/WINi açmak için, STEP 7-Micro/WIN simgesine tıklatın veya Start > SIMATIC > STEP 7 MicroWIN 3.2 menü komutunu seçin. Şekil 5-1de görüleceği gibi, STEP 7-Micro/WIN proje penceresi, programınızı oluşturmak için uygun bir çalışma alanı sağlar.

  Araççubuğunda sıklıkla kullanılan menü komutları için kısayol butonları yer almaktadır. Araç çubuklarından istediğinizi gizleyebilir veya görüntüleyebilirsiniz.

  [​IMG]

  Araştırma çubuğu, STEP 7-Micro/WINin değişik programlama olanaklarına erişim için simgeler içerir.

  Komut listesi, kumanda programınızı oluşturmak için gereken tüm proje bileşenlerini ve komutları gösterir. Seçtiğiniz komutu buradan programınıza sürükleyip bırakabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir komutun üzerine çift tıklattığınızda imlecin bulunduğu yere o komut yerleştirilir.

  Program editörü program lojiğini ve lokal değişkenler tablosunu kapsar. Bu tabloda geçici lokal değişkenler için sembolik isimler tanımlayabilirsiniz. Altprogramlar, program editörü penceresinin alt kısmında bölmeler halinde görülür. Bu alanlara tıklayarak ana program ve altprogramlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

  STEP 7-Micro/WIN, programınızı oluşturmak için üç ayrı editör sağlar: Ladder Logic (LAD), Komut Listesi (STL) ve Function Block Diagram (FBD). Bir kaç sınırlama dışında herhangi bir editörle yazılan program, diğer editörlerle de görüntülenebilir ve üzerinde değişiklik yapılabilir.

  STL Editörünün Özellikleri
  STL editörü, programın metin olarak girilmesini sağlar. STL editörü, LAD veya FBD ile yazılamayacak bazıözel komutların girilebilmesini de sağlar. Şematik gösterimin oluşması için geçerli bazı kısıtlamalar STLde sözkonusu olmadığından ve S7-200’ün makina koduna en yakın gösterim şekli olduğundan, STL komutları en geniş imkanları sunar. Ancak, Şekil 52de görülebileceği gibi, bu gösterim şeklinin kullanımı elektrik veya elektronik eğitimi almış kişilerden çok bilgisayar teknolojisine yatkın kişilere daha kolay gelmektedir.

  [​IMG]

  S7200, programda yazılan her satırı yukarıdan aşağıya doğru birer birer işler ve sonra tekrar başa döner.

  STL, ara sonuçları saklayabilmek için bir lojik yığın kullanır. Böylece ardı ardına yapılan lojik işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkün olur.

  STL editörünü seçerken aşağıdaki konuları dikkate alınız:
  • STL daha çok uzman programcı ve bilgisayar eğitimi almış kişiler için uygundur.
  • STL bazıözel durumlarda LAD veya FBD editörü ile kolay olmayan çözümlere kolayca ulaşmanızı sağlar. Buna karşın izleme fonksiyonları STLde daha zordur.
  • STL editörünü sadece SIMATIC komut setiyle birlikte kullanabilirsiniz.
  • LAD veya FBD editörüyle yazılmış programı her zaman STL ile izlemek mümkün olduğu halde bunun tersi doğru değildir. Bazı STL programları LAD veya FBD ile görüntülenemez.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  LAD editörü, programı elektriksel bağlantı resmine çok yakın bir şekilde şematik olarak gösterir. Aslında LADde yazılmış program elektrik devre şemasının 90 derece döndürülmüş hali olarak düşünülebilir. Ladder programları tıpkı gerçek elektrik devrelerindeki gibi bir enerji kaynağından kontaklar vasıtasıyla akan enerjiyi sembolize etmek şeklinde, kullanıcıya kolay gelebilecek gösterim mantığına sahiptir. LAD programında sol tarafta gösterilen dikey çizgi enerji kaynağını sembolize eder. Kapanmış’ olan kontaklar enerji akışına izin verirken açılmış’ kontaklar bu sembolik akışı bloke ederler.

  [​IMG]

  Program devre (network) olarak tanımlanan parçalara bölünmüştür. Program akışı her devrede soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğrudur. Şekil 53 örnek bir LAD programını göstermektedir. Değişik komutlar grafik sembollerle gösterilmekte olup üç ayrı grupta incelenebilir.
  Kontaklar; sviç, buton, şalter veya dahili koşullar gibi lojik girişlere işaret eder.
  Bobinler; lamba, kontaktör veya dahili çıkış koşulları gibi lojik sonuçlara işaret eder.

  Kutular; zaman rölesi, sayıcı, matematik fonksiyonlar gibi ek özelliklere işaret eder.

  LAD editörünü seçerken şu gerçekleri dikkate alın:
  • Ladder mantığı daha çok elektrik eğitimi almış kişiler ve yeni başlayanlar için uygundur.
  • Şematik gösterim şeklinin anlaşılması kolaydır ve tüm dünyada popülerdir.
  • LAD editörü hem SIMATIC, hem de IEC 1131-3 komut setleriyle kullanılabilir.
  • LAD editörüyle yazılmış bir program her zaman STL ile görüntülenebilir
  FBD Editörünün Özellikleri
  FBD editörü, lojik kapıların kullanımına dayanan şematik bir gösterim şekli sunar. LAD editöründe olduğu gibi kontaklar ve bobinler yer almaz, ancak eşdeğer kutular halinde lojik kapılar bulunur.


  [​IMG]

  Resim 5-4, bir FBD programıörneğini göstermektedir.

  FBDde bir enerji kaynağı ve nötr hattı söz konusu değildir; yani, kullanılan güç akışı deyimi, FBD lojik kapılarının eşdeğeri (lojik 1)
  anlamındadır.


  FBD elemanları için 1 lojiği akım akışı anlamındadır. Enerji akışının kaynağı ve sonuçta ulaştığı nokta direkt olarak bir operanda atanabilir.


  Program lojiği bu kutular arasındaki bağlantıların bir sonucudur. Yani, bir komutun (örneğin AND kapısının) sonucu bir başka komutun (örneğin bir zaman rölesinin) girişi olarak kullanılabilir. Bu bağlantı kavramı pek çok lojik problemin çözümünü sağlar.


  FBD editörünü seçerken şu durumları gözönüne alın:
  • Şematik lojik kapı gösterim şekli program akışını izlemek için çok uygundur.
  • FBD editörü hem SIMATIC, hem de IEC 1131-3 komut setinde kullanılabilir.
  • FBD editörüyle yazılmış bir program her zaman STL ile görüntülenebilir
   

Sayfayı Paylaş