Staphylococcus Bakteriler Hakkında Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Staphylococcus Tipi Bakteriler

  Mikrobiyoloji bilimi,biyoloji biliminin alt kategorisi içerisinde yer alıp,genel olarak mikroorganizmalar ve bunların işlevleri üzerinde inceleme yapmaktadır. Mikroorganizmaları,sınıflandırmada bir çok yöntem ve teknik kullanılmaktadır. Nasıl ki, biyolojinin sistematiği düzenlenirken yakın akrabalık düzeyindeki canlılar aynı kategorinin içerisine alınıyor; biyolojinin bir alt dalı olan mikrobiyoloji dalında da ayırım yakın akrabalık ilişkilendirilmesine dayanılarak yapılmaktadır.

  Tibbi olarak önem taşıyan mikroorganizmalar ise, tıbbi mikrobiyoloji adı altında ayrı bir inceleme sahası içerisinde incelemeye tabi tutulmaktadır.Bu sınıflandırma yapılırken mikroorganizmaların şekilleri, patojen özellikleri, ürettikleri enzimler, ürettikleri toksinler, hangi antibiyotikleri duyarlı oldukları, nerede hastalık yaptıkları gibi özellikler göz önünde bulundurulmaktadır.

  Bu bakteri grupları içerisinde önemli bir yere sahip olan staphylococcus cinsi bakteriler genel olarak katalaz pozitif bakterilerdir. Laboratuvar incelemelerinde üzüm salkımı gibi bir görünüme sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu tespit yapılırken, aynı zamanda bu bakterilerin yuvarlak şekilli oldukları,yani coccus oldukları tespit edilmiştir.

  Bu bakteri grubu içerisinde en önemli bakteri staphlococcus aureus türü bakteridir. Bu bakterinin neden olduğu en önemli hastalıklardan birisi follikülit olup, bu durumun ilerlemiş şekilleri fronkül ve karbunkül şeklinde adlandırılmaktadır. Bu tür bakterinin neden olduğu bir başka hastalık tipi ise arpacıktır. Menenjit etkenide olan bu bakteri türü aynı zamanda bakteriyel endokarditin en önemli etkenidir.

  Bir başka tür olan staphylococcus epidermidis ise daha çok yaşlılarda idrar yolu enfeksiyonuna yol açar. Deri ve mukozanın normal florası olan bu bakteri türü diyaliz hastalığı olan hastalarda peritonit sebebidir. Bunların yanı sıra dental girişimlerden sonra subakut endokardite de neden olmaktadır.

  Bir başka tür olan staphylococcus saprophyticus ise adölesan kızlarda üriner enfeksiyona neden olmaktadır.

  Bu bakteri grubunun ürettiği enzimler içerinde clumping faktör, hyaluronidaz, penisillinaz, stafilokinaz, lipaz, nükleaz ve slime faktör enzimleri sayılabilir.

  Ürettikleri toksinler içerisinde ise enterotoksin, pirojenik toksin, eksfoliatif toksin, panton valentine toksini ve hemolizinler yer almaktadır.

  Bu tip bakteriler daha çok hastane çalışanlarında bulunmaktadır. Ellerin çokca sabunlanması önerilmektedir.
   


 2. yaren38_20 Well-Known Member

  :rolleyes:Ellerimi domestosa yatıracağım:)
   

Sayfayı Paylaş