Spotify Kullanımı

Konusu 'Müzik Haber' forumundadır ve sabunkopugu tarafından 11 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. sabunkopugu Banned


  Herşeyiyle Spotify Kullanımı

  Spotify dünya çapında 75 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla bugün dünyanın en popüler müzik uygulamalarından biri. Ancak elbette bu program ile yalnızca müzik dinlemiyorsunuz. Spotify arkadaş ekleme gibi özellikleriyle kişisel müzikleri sosyal bir platformda dinleme imkanı sunuyor. Ancak Spotify arkadaş bulma özellikleri ile de sınırlanmaması gereken, içinde birçok farklı özelliği bulunan dev bir platform. Dört dörtlük müzik yayını için Spotify kullanımı ile ilgili bilmeniz gereken detayları derledik.

  Sosyal medya paylaşımları
  Spotify’da bir şarkıyı, albümü, sanatçıyı ya da hazırladığınız bir çalma listesini sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Bunun için paylaşmak istediğiniz öğenin adına sağ tıklayın ve çıkan menüden “Paylaş”ı seçin. Bu şekilde istediğiniz öğeyi Facebook, Twitter ve Tumblr’da paylaşmanız mümkün.

  Arkadaş ekleme
  Spotify hesabınızı sosyal medya hesaplarınızla eşleştirdiğinizde, programı kullanan diğer arkadaşlarınızı takip edebilirsiniz. Hatta karşılıklı takipleştiğiniz takdirde sağ çerçevede bulunan “Arkadaş Akışı”nda, arkadaşlarınızın son dinlediği ya da dinlemekte olduğu şarkıları da görebilirsiniz. Spotify arkadaş ekleme için Arkadaş Akışı çerçevesinin en altına gelin ve “Arkadaşları Bul” butonuna tıklayın. Spotify’da dinlediğiniz parçanın sözlerini takip edebilirsiniz. Müzik çubuğunun sağ tarafında bulunan “Şarkı Sözleri” butonuna tıklarsanız şarkının sözleri senkronize olarak ekranda görünür. Bu kısımda şarkı sözlerinin tamamını görebilir, boyutlarını değiştirebilir ya da yanlış senkronize edildiğini düşündüğünüz şarkı sözlerini tekrar senkronize edebilirsiniz.

  Şarkılar arasında çapraz geçiş
  Spotify’ın çapraz geçiş özelliği ile bir listedeki şarkıların geçişlerini kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Yani hiç ara vermeden bir diğer şarkıya geçme imkanınız var. Buna göre 12 saniyeye kadar ayarlama yapabilirsiniz. Örneğin 10 saniyelik bir çapraz geçiş ayarında dinlemekte olduğunuz şarkının son 10 saniyesinde ses kısılmaya, listedeki bir sonraki şarkının girişininse sesi artmaya başlar.

  Premium hesap özellikleri
  Program, ücretsiz olarak sosyal ortamınızı ve müzik listelerinizi oluşturmanıza izin verir. Ancak bir listede bulunan şarkılar arasında kısıtlı geçme hakkınız vardır ve sürekli olarak reklamlara maruz kalırsınız. Ayrıca spesifik bir şarkıyı seçip dinlemeniz de olanaksızdır. Spotify Premium özellikleri ise çok daha fazlasını yapmanıza ve programın tüm olanaklarından faydalanmanıza imkan sağlar. Örneğin Spotify reklam kapatma için premium hesap satın almanızı zorunlu tutar. Premium hesaba geçtiğinizde hiçbir şekilde reklamlara maruz kalmazsınız ve kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz. İstediğiniz şarkıyı çok farklı cihazlardan istediğiniz kadar dinleyebilir, istemezseniz geçebilirsiniz. Programı Spotify’ın anlaşmalı olduğu uygulamalarla birlikte çalıştırabilir ve ses kalitesini belirleyebilirsiniz. Spotify Premium özellikleri elbette bunlarla sınırlı değil. Her ne kadar en büyük rahatsızlıklar Spotify reklam kapatma üzerine yaşanıyorsa da premium kullanımının çok büyük bir rahatlık sağladığı bir gerçek.

  Gizli oturum ve gizli çalma listesi
  Müzik zevki kendinizi dünyaya ifade ediş şeklinizdir ve Spotify gibi sosyal platformlarda da farklı ruh halleriniz dolayısıyla yargılanma durumunuz söz konusu olabilir. Dinledikleriniz arkadaşlarınız tarafından görülür ve standart müzik zevkinizden çok uzaklaştığınızda önyargıların kurbanı olabilirsiniz. İşte bu noktada kendinizi korumanız için gizli oturum ve gizli çalma listeleri devreye giriyor. O sırada dinlediklerinizin çevreniz tarafından görülmesini istemiyorsanız profil butonunuza tıklayıp “Gizli Oturum”u seçebilirsiniz. Ya da kendinize bir çalma listesi hazırlayabilir, listenin üzerine sağ tıkladığınızda çıkan seçeneklerden “Gizli Yap” butonuna tıklayabilirsiniz.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 18 Eylül 2015

Sayfayı Paylaş