Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve damla82 tarafından 23 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. damla82 Active Member


  Sporcu Beslenmesi Hakkında
  Sporcu yarışmaya yediklerini sindirmiş bir halde çıkmalıdır. Aç karina ya da tok karma yarışmaya girmek performansı olumsuz etkilemektedir. Müsabaka öncesi son yemeğin zamanı spor branşlarına göre değişmekle birlikte 2,5-3,5 saatlik bir süre yeterli olabilmektedir. Bu sürenin kısalığı veya uzunluğu sporcunun alışkanlıklarına ya da yenilen besinin içeriği ve miktarına bağlı olmaktadır.

  Müsabaka öncesi yemeğin içeriği ve miktarı;

  Müsabaka öncesi son yemek sporcunun alışık olduğu, müsabaka dönemine uygun beslenirler ve uygun besinler arasından seçilmelidir. Yeni bir besin denenecek ise, bu hazırlık döneminde denenmiş, etkileri sporcu üzerinde kontrol edilmiş olmalıdır (Sporcu içecekleri veya ergonjenik katkı öğeleri gibi.)

  Glikojen depolarının doygunluğu açısından bileşik karbonhidrat içeren, sindirimi kolay sıvı besinler tercih edilmelidir. Sıvı besinlerin alımı kas krampları, ağız kuruluğu ve kusma gibi olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır, iyi birer karbonhidrat kaynağı olan pirinç pilavı, makarna, haşlama patates, şehriye çorba, komposto (içine kabuğu soyulmuş meyva konulabilir), taze sıkılmış asitsiz meyve suları, yarış öncesi ve sonrası tüketilebilecek uygun besinlerdir.
   


Sayfayı Paylaş