Spinal Stenoz Ameliyatı Sonrası

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Spinal Stenoz Ameliyatı Sonrası
  Ameliyatı takiben ayılma odasına alınırsınız. Burada kendinize geldiğiniz görüldükten sonra odanıza çıkartılırsınız. Ameliyatı takip eden ilk saatlerde sık olarak nabız, kan basıncı kontrolü ve ayak-bacak kuvveti muayeneniz yapılır. Bir komplikasyon gelişip gelişmediğini kontrol etmek amacı ile bunlar yapılır. Bu nedenle ilk gece sık sık uykunuzdan uyandırılarak muayene edileceksiniz. Ameliyata bağlı ağrınız olmaması için ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Ameliyattan birkaç saat sonra idrarınızı yapmanız beklenir. Eğer idrar yapmada zorluk olursa buna yönelik işlemler yapılır.

  Ertesi sabah kahvaltıdan sonra ayağa kaldırılırsınız. Bu ameliyattan sonra kalkış ve yatışınızın nasıl olması gerektiğini iyice öğrenmelisiniz. Başdönmesi, göz kararması gibi belirtiler olmadı ise kolunuzdaki serum da çıkartılarak, ilaçlarınız tablet şeklinde verilir. Tuvalet ihtiyacınızı tuvalete giderek giderirsiniz. Yemeklerinizi oturarak yersiniz. Bazen ikinci gün bazen de üçüncü gün, doktorunuz evinize gitmenize izin verir.

  Ameliyat sonrasında ağrı ve rahatsızlık yaratmadığı sürece bol bol yürümeniz istenecektir. Bazen ameliyattan 1-2 gün sonra bacaklarınızda ağrı ve uyuşma görülebilir. Bu genellikle sinir kökündeki ödeme bağlıdır. Doktorunuz bunun için size gereken ilaçları verecektir.

  Eğer cildiniz vücut tarafından emilmeyen dikişlerle kapatıldı ise 7 gün sonra dikişleri aldırmanız gerekir.

  DOKTORUNUZA HABER VERMENİZİ GEREKTİREN DURUMLAR NELERDİR?
  Kollarda, ellerde veya bacaklarda kuvvetsizlik
  İdrar yapmada güçlük
  Karın ağrısı
  Kol veya bacak ağrısı ve uyuşmanın giderek artması
  Ateş
  Yarada şişlik ve kızarıklık

  EVE GİDİNCE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
  Ağır kaldırmayınız
  Uzun süreli oturmayınız
  3 ila 6 hafta araba kullanmamalısınız
  İşiniz dönmek için 4 ila 6 hafta gerekir
  Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece yürüyünüz

  Kaynak: Dr.Selçuk Peker
   


Sayfayı Paylaş