Spinal Stenoz Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Spinal Stenoz Ameliyatı Nasıl Yapılır
  Spinal stenoz hastaların çoğunda cerrahi dışı tedaviler sonuç vermez. İyi seçilmiş hastalarda cerrahi müdahale sinirlere olan baskıyı ortadan kaldırarak hastanın normal bir hayat sürmesine yardımcı olur.

  Ameliyat olacağınız gün sabah erkenden aç karnına hastaneye gelip yatacaksınız. Genellikle ameliyattan sonra 2-3 gün kalıp taburcu edilirsiniz. Taburcu olduğunuzda tuvalete gitmek, oturup yemeğinizi yemek, az da olsa yürüyüş yapabilmek gibi günlük yaşantı ile ilgili aktiviteleri yapabilir durumda evinize gidersiniz.

  Genellikle iki ana tip ameliyat yöntemi kullanılır.
  1. Laminektomi
  En sık kullanılan ve oldukça başarılı olan bir yöntemdir. Omurun arka kısmını oluşturan, spinal kanalın arka bölümünü saran ve hilal şekilli parça olan “lamina” nın çıkarılmasıdır. Bu sayede spinal kanal genişlemiş olur. Tek bir omurda yapılabildiği gibi birkaç omurun laminası da çıkartılabilir.

  1-3 saat süren ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ensede veya belde orta hatta cilt açılarak girişim yapılır ve gerektiği kadar lamina çıkarılarak spinal kanal genişletilir. Omurilik ve sinirler rahatlar.

  2.Spinal füzyon
  Omurların oynaklığını ve birbirleri üzerinde kaymasını engelleyerek ağrıların giderilmeye çalışılmasıdır. Genllikle laminektomiye ilave olarak yapılır. Omurların içine vidalar konularak metal çubuklarla birbirlerine tutturulur. Kemiklerin üzerine kemik parçacıkları veya sentetik bazı maddeler konularak sağlamlaştırılır. Bu ameliyatatan sonra doktorunuzun önereceği süre ile korse kullanmanız gerekir. Ameliyat bölgesinde kemikleşme sağlandıktan sonra korse çıkarılır. Bu metal yapılar genellikle ömür boyu o bölgede kalırlar.

  Kaynak: Dr.Selçuk Peker
   


Sayfayı Paylaş