Spina Bifida Ameliyatı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 7 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Spina Bifida Ameliyatı
  Eğer bebekte spina bifida hastalığının yanı sıra ek bir sorun yoksa ilk 36-48 saat içinde omurilik kanalının kapatılması gerekir.

  Omurilik kapatılmazsa, menenjit ve dışarı beyin omurilik sıvısı kaçağı olur, omurilik daha fazla hasar görür. Ancak bir an önce kapatılırsa daha fazla ilerlemez. Ancak mevcut omurilik hasarı geri getirilemez. Ameliyat özellikle menenjiti engellemek için yapılır.

  Hastalığın seviyesi ve şiddetine göre ağır sinir hasarları olur, ayaklar tutmaz, büyük abdest ve küçük abdest tutulamaz.

  Steril, nemli pansumanlar yapılır. 36-48 saat içinde ameliyata alınamazsa bebekte spina bifida bölgesinden kültür alınır ve üreme yoksa hasta hemen ameliyata alınır.

  Ameliyatın mikroskop altında yapılması gerekir. Mikroskopta omuriliği çevre dokulardan ayırmak, omurilikten çıkan sinirlere ve kesenin içinde dolaşan sinirlere zarar vermemek gerekir.

  Ameliyattan hemen sonra hidrosefali gelişebilme riski çok fazladır. Beyin omurilik sıvısı, kafanın içinde birikir ve ‘hidrosefali’ oluşur. Kafa içerisinde beyin omurilik sıvısını taşıyan dört karıncık aynı zamanda üretimini de yapar. Hidrosefali nedeniyle bebeğin başı büyür. O zaman da ‘şant’ adı verilen ve fazla beyin omurilik sıvısını karın içine boşaltan pompa takmak gerekir. Zamanında müdahale edilip şant takılırsa sorun olmaz; ama enfeksiyon da oluşursa, bebeğin zekası gerileyebilir.

  Geç dönemde ürolojik sorunlar ortaya çıkabilir. İdrar böbreklere doğru mesaneden geri gidebilir. Gerekirse ameliyat yapılarak idrarın böbreklere geri dönüşü önlenebilir. Hasta, okul çağına geldiğinde idrarını tutamıyorsa, sonda ile idrarı boşaltabilme eğitiminin çocuğa öğretilmesi gerekir.

  Ürolog ameliyatını yaptıktan sonra, bacaklardaki sinirsel hasarlar sonucunda oluşan içe basma nedeniyle, pediatrik ortopedi uzmanları devreye girer. Hastanın fizik tedavi ve fizyoterapi uzmanları gözetiminde rehabilitasyon merkezinde tedavi görmesi gerekir.

  Hastalıkta genel olarak multidisipliner bir hasta takibi ve sonrasında rehabilitasyon hayati önem taşır.
   


Sayfayı Paylaş