Spastik Kolon Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 9 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Spastik Kolon Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
  Spastik kolona neyin neden olduğu tam olarak bilinememektedir. Bu rahatsızlık, bağırsak yapısında herhangi bir bozulmaya ve nedeni belirsiz bir kilo kaybına neden olmaz. Stresin, spastik kolonun belli başlı nedenleri arasında olduğuna inanılmaktadır. Bazı besinlere tahammülsüzlük (besin duyarlılığı) diğer bir etken olabilir.

  Belirtileri
  İshal,
  İshal ve kabızlık dönemleri (yaklaşık 6 aylık dönemler),
  Barsak hareketlerinin başlaması ile geçen ve yemeğin ardından ortaya çıkan karın ağrısı,
  Aralıklı olarak karında hassasiyet,
  Karında şişkinlik, gaz ve sıvı hareketlerinin hissedilmesi,
  Bulantı,
  Kusma,
  İştah kaybı,
  Duygusal stres,
  Depresyon,

  Haftada en az üç kere ya da bir günde üç defadan fazla dışkılama olabilir. Genellikle dışkılama çok sert, pelte şeklinde ve keçi pisliği görünümündedir. Hastalarda kramp şeklinde karın ağrısı görülür. Genellikle acil şekilde dışkılama isteği olur. Dışkılama ya da gaz çıkarma ile rahatlama görülür. Bazen kabızlık ve ishal birbirini birbirini takip eder. Hastalar şikayetlerinin yemekten sonra veya stres durumlarında arttığını belirtirler. Dışkılama zamanı ve sıklığı değişmiştir. Dışkılama ile birlikte sümük şeklinde salgı olabilir. Bu hastalıkta kilo kaybı,ateş yada kanama görülmez.

  Tedavisi
  Hastalığı teşhis etmek için diğer hastalıkların olmadığı kesinleştirilmelidir. Çünkü bu hastalığın tanısında, hastanın şikayetleri, hastalığın bulguları ve hastadan alınan öykü çok önemlidir. İrritabl barsak sendromunda tanı için uygulanacak herhangi bir tetkik yoktur. Yapılan testlerle, endoskopiyle (gastroskopi - kolonoskopi) ve röntgenle altta yatan organik bir hastalığın olup olmadığı araştırılır.

  Hastalığın tedavisi belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. İshali ve kabızlığı ortadan kaldırmak için beslenmede değişiklikler yapılır. İshal tedavisinde lifli yiyecekler tercih edilir. Çünkü bunlar kalın barsakta uzun süre kalan besinlerdir. Tahıllar, meyve ve sebzeler, bakliyatlar oldukça etkilidir. Uygun beslenme şekliyle belirtiler oldukça hafifletilir. Kabızlık için ilaç tedavisi uygulanır ve sulu besinlerle beslenmek gerekir.turkeyarena.net Ağır yemekler ve çok fazla yemek karın ağrısına yol açabilir. Daha sık fakat her öğünde daha az yemek yemek bunu önleyebilir. Stresi azaltarak ve gevşeme yöntemlerini öğrenerek barsak kasılmaları azaltılabilir.
  Diğer uygulanabilecek tedavi yöntemleri:
  - Anksiyete giderici uygulamalar (düzenli egzersiz gibi)
  - Yemeklerden önce antispazmolitik ilaçlar almak
  - Şiddetli anksiyete ve depresyon durumlarında psikiyatrik tedavi
   


Sayfayı Paylaş