Soya Fasulyesi ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Soya Fasulyesi ve Faydaları
  Soyafasulyesi (soja hispida): Baklagiller familyasından; 1 - 1,5 m boyunda, bir yıllık otsu bir tarım bitkisidir. Çiçekleri menekşe sarısı rengindedir. Tohumu küre şeklinde, üzeri pürtüksüzdür. Bir yanında siyah leke vardır. Besleme gücü yüksek bir gıdadır. Besleyiciliği yüksek, kullanım alanı oldukça çeşitli ve geniş bir besin olan soya protein açısından çok zengindir. Bunun yanında bol miktarda demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile B vitaminleri içerir. Ayrıca A, D, E ve P vitamini ve diğer minerallerden de barındırır.

  Yetiştirildiği Yerler: Çin ve Japonya’da geniş ölçüde zirâati yapılır.

  Kullanıldığı Yerler: Soya fasulyesi özellikle yiyecek maddelerinde bunun yanında boya yapımında kullanılmaktadır. Soya fasulyesinin kullanıldığı yerler: süt, yoğurt, peynir, dondurma, dondurma külahı, pasta, hayvan yemi, yeşil gübre, ilâç, boya, kâğit, kemiksiz et, kahve, salça, sabun, plastik maddeler, lastik, alkol, yağ, margarin, soya unu, ekmek, makarna, tarhana, leblebi, çocuk maması vb.dir.

  Soya Fasulyesinin Faydaları: İyileşme süresini kısaltır. Vücudun gelişmesini sağlar. Sinirleri ve adaleleri güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Prostatın büyümesini engeller. Kansere yakalanma riskini en aza indirir. Menopoz semptomlarının azalmasını sağlar. Vücudun ve zihnin yorgunluğunu giderir ve enerji verir. Nekahat devresinin kısalmasını sağlar. Sindirim sisteminin çalıştırarak hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Yüksek kaliteli protein sağlayarak kilonun kontrol edilmesine yardımcı olur. Kandaki şeker oranını dengeleyen Soya şeker hastalarına da yararlıdır.turkeyarena.net Soya fasulyesi kandaki kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Östrojen hormonunun aşırı salgılanmasının oluşturacağı etkileri önleyerek rahim, meme ve boyun kanserine yakalanma riskini azaltır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Soya Fasulyesi Nasıl Kullanılır? Yemeklerde kullanılmasının yanında soyadan elde edilen un bisküvi, pasta, kurabiye ve bebek mamalarının imalatında sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca soya yağı ve sütü de elde edilir.
   

Sayfayı Paylaş