Sorulara verdiğiniz cevapların sonucunda

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 28 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Sorulara verdiğiniz cevapların sonucunda durumunuza uygun IRS vergi formlarını seçmeye hazırsınız...
  1. Federal gelir vergisi açısından 'non-resident' statüsünde iseniz ve

  • 2002 yılında Amerika kaynaklı geliriniz olmadıysa: '2002 yılında Amerika kaynaklı geliri olmayan F-1 ya da J-1 vizesine sahip öğrenciler ve burslular' için düzenlenen "NR-No Income" formunu;
  • 2002 yılında Amerika kaynaklı geliriniz olduysa: '2002 yılında Amerika kaynaklı geliri olan F-1 ya da J-1 vizesine sahip öğrenciler' için düzenlenen "1040NR-EZ Basic" formunu, ya da 'Bağımlıları (eşiniz dışında aile içinde bakmakla yükümlü olduğunuz, Amerika'da bulunan kişiler) olan F-1 ya da J-1 vizesine sahip öğrenciler' için düzenlenen "1040NR" formunu doldurmanız gerekmektedir. (Amerika'da bulunan Türk öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu "1040NR-EZ Basic" kategorisine girmektedir*)
  Bu formlarla beraber 2002 yılında Amerika kaynaklı geliriniz olup olmadığından bağımsız olarak "8843" formunu da mutlaka doldurmalısınız.
  Ayrıca, eğitim masraflarınızı gelirinizden düşebileceğinize inanıyorsanız ve/veya Amerika'daki eğitiminiz 365 günden az sürecek ise "2106" formunu da doldurmanız gerekmektedir.
  2. Federal gelir vergisi açısından 'resident' statüsünde iseniz ve

  • Amerika ve/veya diğer bir ülkeden edindiğiniz toplam geliriniz 7.050 USD'den az ise: Bekarsanız (ya da evliyseniz ve eşinizle beraber belirttiğiniz toplam geliriniz 12.700 USD'den az ise) ve hükümetten vergi alacağınız yoksa 2002 yılı için federal gelir vergisi beyan etmenize gerek yoktur.
  • Amerika ve/veya diğer bir ülkeden edindiğiniz toplam geliriniz yukarıda belirtilen miktardan fazla ise: (ya da hükümetten vergi alacağınız varsa) "1040EZ" ya da "1040A" formlarından birini doldurmanız gerekmektedir.
  Ayrıca, eğitim masraflarınızı gelirinizden düşebileceğinize inanıyorsanız "2106" formunu da doldurmanız gerekmektedir.
  *Amerikada bulunan Türk öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu "1040NR-EZ" formunu doldurması gereken kategori içindedir. Bu sebeple bu formu ve bu formla beraber hazırlanması gereken "8843" formunu nasıl doldurmanız gerektiğini madde madde tüm ayrıntılarıyla açıkladık:

   


Sayfayı Paylaş