Sonbaharda Oynanan Oyunlar

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 16 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sonbaharda Oynanan Çocuk Oyunları

  Havaların çok soğuk olmadıkları anlarda sokaklarda ve içerde oynanan sonbarın tüm çocuk oyunları;

  İstop
  İstop oyununda oyuncular bir daire oluştururlar.Topu bir oyuncu havaya atar, bir isim söyler ve o kişi hemen topu tutmaya çalışır. Seçilen kişi topu havada tutabilirse o da isim söyler. Tutamazsa bu kez bir renk söyler ve oyuncular oyun alanında bu rengi bulmaya çalışırlar. Bu süre içinde de ebe olan oyuncu topla diğer oyunculardan renk bulamayanları vurmaya çalışır. Vurabilirse sıra vurulan oyuncuya geçer ve o bir renk söyler,herkes söylenen rengi bulabildiyse bu kez ebe olan kişi ve oyuncular tekrar bir daire oluştururlar ve ebe olan kişi bir isim söyler, oyun aynı şekilde devam eder.

  Bayrak Verme Oyunu
  Üniteye uygun bir bayrak hazırlanır. (bayrağın üzerinde hayvan, bitki, giyecek vb. bir nesne yada bir renk bulunur.) Bir ebe seçilir. Bir çocuk bayrağı alır, kaçar; ebe, bayrağı taşıyan çocuğu kovalar, ona dokunmaya çalışır. Bayraklı çocuk, ebeye yakalanmadan bayrağı bir arkadaşına vermeye çalışır; başarırsa yanmaz. Ebe bu kez, bayrağı alan öteki çocuğu kovalar. Ebe, bayraklı çocuğa dokunabilirse, ebelikten kurtulur. Dokunulan çocuk ebe olur. Oyun böylece sürer.


  Seksek
  Seksek oyunu en az 6 kişiyle oynanır. Normal boyutta bir taş bulunur. Oyuncular oyunu çizer ve kutucukların içersine taşlarını atmaya çalışırlar. Eğer taş kutucuğun içine girmezse o kişi elenerek 2. tura kalır. Sıra diğer oyuncuya gelir. Taş kutucuğun içine girdiği zaman o taşın üzerindeki sayı atlanarak bölümler geçilir.

  İpi Tutma Oyunu
  Yaklaşık 10 m. uzunluğunda, kalınca bir ip ( urgan yada halat ) bulunur. İki ucu birleştirilerek düğümlenir, büyükçe bir halka yapılır. Oynayacak çocuklar bu ipi elleriyle tutarlar ve halka oluşturacak biçimde dururlar. Çocuklar ipin oluşturduğu halkanın içinde olurlar ve ellerini arkaya götürerek ipi tutarlar. Ayrıca, sırtlarını ipe dayayarak, ipin gergin durmasını sağlarlar.
  İçlerinden birisi ebe seçilir. Ebe halkanın ortasında bekler. İpi tutan çocuklar, zaman zaman ipi bırakarak ( ebenin arkasından yada yanından ) ortaya doğru yürürler, ebe ipi kim bırakıyorsa o çocuğu kovalar; ona dokunmaya çalışır. Kovalanan çocuk, ebe kendisine dokunmadan ipi tekrar tutabilirse yanmaz. Dokunursa, ebe olur. Oyun böylece sürer.

  Kilitlenme Oyunu
  Oyunun oynanacağı bir alan ( ya çizilerek, yada çocuklara "şuradan dışarı çıkılmayacak" denilerek ) belirlenir. Çocuklar aralarından bir ebe seçerler. Ebe kovalar, çocuklar kaçışırlar. Ebe, yaklaştığı çocuğa eliyle dokunmaya çalışır. Her çocuk ebe yaklaştığı zaman yere çömelir, iki elini başının üzerine ( parmaklarını iç içe geçirerek ) kilitler ve ağzını sıkıca kapatır. Bu devinimleri, ebe kendisine dokunmadan yapabilen çocuk kurtulur, yapamayan çocuk yanar ve ebe olur. Oyun böylece sürer.

  Köşe Kapmaca
  Bu oyunu oynayacak çocukların sayısından bir eksik sayıda köşe saptanır. (köşe yoksa, yere tebeşirle aynı sayıda daire çizilir.) Çocuklar sayışarak, aralarından bir ebe seçerler. Ebe ortada durur, öteki çocuklar köşelerine geçerler. Oyun başlayınca, çocuklar köşelerini (yerlerini ebenin kapmasına olanak vermemeye çalışarak) değiştirmeye çalışırlar. Bu değiştirme sırasında ebe başka bir köşeye geçmek üzere olan çocuğun yerini kapmaya çalışır. Kaparsa, yerini aldığı çocuk ebe olur. Oyun böylece sürer.
  Köşe kapmaca oyununda, çocukların durdukları köşelere üniteye uygun adlar verilebilir. Adların belirlenmesini, öğretmen çocuklara yaptırır. Örneğin; Gün adları, mevsim adları, renk adları vb.

  Saklambaç Oyunu
  Saklambaç en az 3 kişiyle oynanır.
  Bir ebe bir duvara veya bir yüzeye kolunu yaslayıp başını üstüne koyarak sayar. Ebe en az 50'ye kadar dışından sayar. Bu sırada diğer oyuncularda ebe sayana kadar farklı yada aynı yerlere saklanırlar.

  Ebe dışından saymayı bitirince arkam önüm sağım solum SOBE diye bağırır ve gözünü açar ve ardından diğer oyuncuları bulmaya çalışır. Diğer oyuncular ise ebe kalenin başından ayrıldığını görünce ebenin saydığı yere sobe diyerek ebelemeye çlışırlar. Ebeliyen kişiler ebe olmaz.

  Ondan sonra ebe diğerlerini bulmaya çalışır. Eğer ebe bir kişiyi görüpte onun adını yanlış söylerse diğer oyuncular saklandığı yerden çıkar ve çanak çömlek patladı diye bağırırlar. Ve ebe olan kişi yeniden ebe olur.

  Bu oyunu oynarsanız eğer akşam oynamayı tercih edin. Bu oyunda ebe birisini uzun süre aradıysa ve bulamadıysa o kişinin ismini söyleyip kurt diye bağırır ve ismini söylediği oyuncu tek ayak üstünde gelerek sobeler fakat ebe kurt dediği zaman oyuncuyu sobeleyemez.


  Tatmadan bul
  Öğretmen bir yiyeceğin tadını ve özelliklerini çocuklara anlatır. Bu yiyeceği bulmalarını ister. Bulan çocuk alkışlanır.

  Uçtu Uçtu
  Çocuklar masaya otururlar bir ebe seçilir.ebe uçan nesneleri veya hayvanların adını söyler. Örnek. uçtu uçtu uçurtma kartal uçak vb. çocuklarda sağ ellerini uçtu deyince kaldırırlar. Ebe arkadaşlarını şaşırtmak için uçmayanları da söyler oyun bu şekilde tekrar edilerek bitirilmeye çalışılır. Oyunun sonunda şeritler ölçülür. En uzun şerit kiminse oyunu o kazanır.

  Yattı Kalktı
  Her çocuğa birer isim konur bu isimler sebze çiçek meyve vs. olabilir. Çocuklar isimleri kendileri de seçebilir. Mesela ismi lahana olan çocuk önce kendi ismini söyleyerek oyuna başlar. Lahana yattı kalktı lahana derken yatar kalkar ve hemen bir arkadaşının aldığı ismi söyler. Mesela biber der. Oyunu biber alır biber yattı kalktı der yatar kalkar ve sonra bir diğerinin adını söyler. Böyle devam eder..
   


Sayfayı Paylaş