Son Hazırlıklar

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 30 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  SON HAZIRLIKLAR

  Gelmeden Önce Sağlık Kontrolünden Geçin!
  Amerika'ya geldiğinizde öğreneceginiz bir diğer konu da sağlık masraflarının çok pahalı ve sigorta almanızın şart olduğudur. Birçok okul sağlık sigortasını zorunlu kılmaktadır. Ancak genellikle bu tür sigortalar göz ve diş sağlığıyla ilgili masrafları karşılamamaktadır. Bu nedenle özellikle gözlük ve lens kullanıyorsanız gelmeden önce bir doktor muayenesinden geçin. Yine aynı şekilde diş bakımı da çok pahalı olduğundan diş temizliğinizi, gerekiyorsa dolgu ve diş çekiminizi de gelmeden önce yaptırın. Size tavsiyemiz okulunuz zorunlu kılmasa da mutlaka bir sağlık sigortası yaptırmanızdır. Eğer Türkiye'den sigorta yaptırıp gelmeyi düşünüyorsanız sigorta firmanızın Amerika'da sizin geldiğiniz yerde anlaşmalı hastaneleri olup olmadığını ve yaşama amaçlı geleceğiniz için böyle bir sigortanın sizin için geçerli olup olmayacağını öğrenmelisiniz.

  Kendinizi Uzun Bir Uçuşa Hazırlayın
  Amerika'ya uçuş uzun ve yorucu olduğu için kendinizi bu yolculuğa hazırlamanızda fayda var. Uçacağınız günden bir gün önce yiyeceklerinize çok dikkat etmelisiniz. Mümkün mertebe hafif ve midenizi rahatsız etmeyecek yiyecekler yiyin. Uçuş sırasında rahat uyuyamama ihtimaline karşılık yolculuktan önceki gece iyi uyumaya çalışın.  Yolculuk Vakti Geldi!!!
  • Hava alanına uçuş saatinizden en az iki saat önceden gidip check-in'inizi yaptırın. Yer konusunda belli talepleriniz varsa bazı havayolu şirketleri uçuştan iki-üç gün öncesinde yer ayırtma isteğinizi kabul edebiliyorlar.
  • Uçakta yolculuk çok rahat birşey olmadığı ve en az on saat uçacağınız için üstünüze olabildiğince rahat ve esnek kıyafetler giyin. Bunun yanında gideceğiniz bölgenin de hava durumunu öğrenip giyeceklerinizi ona göre hazırlayabilirsiniz. Ayrıca her ne kadar uçakta battaniye dağıtılsa da üşüyebileceğinizi göz önünde bulundurarak bir sweatshirt alabilirsiniz.
  • Uçağınızın vardığı andaki saatle Türkiye'deki saat farklı olacağından ailenize onları arayabileceğiniz saati Türkiye saatiyle belirtin. Uçağınızın Amerika saatiyle varış zamanını Türkiye saatine çevirmek için mezun.com’daki “Zaman Dilimleri Tablosu”ndan yararlanabilirsiniz.
  Uçakta Doldurmanız Gereken Formlar
  Uçakta Amerika'ya giriş yapmak için gereken bir takım formları doldurmanız gerekmektedir. Doldurmanız gereken iki form vardır: I-94 Formu ve Gümrük Formu (form 6059B). İster okumaya gelin ister turist olarak gelin bu formları doldurmanız zorunludur. Bu formlar uçakta hostesler tarafından dağıtılacaktır. İngilizcem iyi değil bu formları nasıl doldururum diye düşünüyorsanız iki seçeneğiniz var, eğer biletinizi bir tur firması yoluyla aldıysanız bu formları uçuştan önce bu firmadan edinip İngilizce bilen bir yakınınızla doldurabilirsiniz ya da uçak görevlileri size bu konuda yardımcı olabilirler.

  I-94 Formu

  Formu doldururken yanınızda pasaportunuzu bulundurmalısınız. Formda adınız, soyadınız, uçuş numaranız, pasaport numaranız, hangi ülke vatandaşı olduğunuz, kalacağınız adres, ve telefon numaranızı belirtmeniz gerekmektedir. Kalıcı adres ve telefon numaranız belli değilse geçici olarak kalacağınız yerin adresini ve telefon numarasını yazabilirsiniz. I-94 formu pasaport kontrolünde görevli tarafından gözden geçirilir ve iki parça olan formun bir kısmı ayrılarak sizin pasaportunuza zımbalanır. Bu parçanın üzerinde pasaport kontrolündeki görevlinin karar verdiği sizin Amerika'dan en geç çıkış yapmanız gereken tarih bulunacaktır.
  Gümrük Formu (Form 6059B)
  Bu formda yanınızda yiyecek-içecek getirip getirmediğiniz, eğer aktarmalı uçuş yaptıysanız orada birşey alıp almadığınız, yanınızda 10,000 USD üzerinde para olup olmadığı gibi soruları cevaplamanız gerekmektedir. Bu form bavullarınızı aldıktan sonra gümrükten geçerken gümrük görevlisine teslim etmeniz gereken formdur.

  • Gümrük formunun (Form 6059B) ön yüz örneği için tıklayın.
  • Gümrük formunun (Form 6059B) arka yüz örneği için tıklayın.
   


Sayfayı Paylaş