Somon Balık Yağı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 17 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Somon Balık Yağı
  Somon Balığı Yağı , Şili ve Norveç'in soğuk ve temiz sularında yetişen somon (som) balıklarından elde edilir. Bu yağ, Omega 3 ailesine ait doymamış yağ asitleri ( polyunsaturated omega-3 fatty acids ) bakımından çok zengindir. Yüksek oranda EPA ( EicosaPentaenoic Acid ), DHA ( DocosaHexaenoic Acid ), DPA, ALA ( Alpha-Linoleic Acid) gibi doymamış yağ asitleri ve E vitamini içerir.

  Somon Balığı Yağı ; vücuttaki bütün organları kontrol eden ve hormonlara benzer etki gösteren maddelerin ( Prostoglandin-PGS ) üretimine ve ağrı, iltihap, şişkinlik ve gazlanma gibi vücut tepkilerininin düzenlenmesine yardım eder. PGS 'ler, kan pıhtılaşması ve allerjik reaksiyonların azaltılması ile diğer hormonların üretilmesinde önemlidir.

  A raştırmalar, n-3 yağ asitleri ( Omega3, EPA, DHA ) içeren yiyeceklerin tüketiminin koroner kalp hastalıklarının ( CHD ) azaltılması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Temel yağ asitleri ( EFA-Essential Fatty Acids ), özellikle beyin ve görsel aktivitelerin gelişmesi için önemlidir. Vitamin E ise önemli bir antioksidandır yani vücuttaki zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Tüm bunlar, somon balığı yağını (kapsül şeklinde sunulmaktadır ve içimi kolaydır.) vücudumuz için vazgeçilmez bir besin haline getirmektedir.

  O mega -3 düzenli olarak kullanıldığında çarpıcı bir biçimde kandaki kolesterol ( LDL kolesterol seviyesini düşürürken, HDL seviyesinin artmasına yardım eder.) ve trigliserin seviyesini düşürür ve normal değerde tutar. Düşük kolesterol seviyesini ise normal değere çıkarır. Kanı inceltir ve damar içinde pıhtılaşmasını engeller. Kan basıncını (tansiyon) düzenler. Kalp krizi riskini azaltır. Yüksek miktarda alınan yağlı ve proteinli yiyeceklere rağmen, damar sertliği oluşumunu yavaşlatır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildi güzelleştirir. Yaşlılık etkilerini geciktirir.

  O mega-3 yağ asitleri, Eskimo'lar üzerinde inceleme yapan araştırmacılar tarafından keşfedilmiştir. Bu insanların, yüksek miktarda yağlı ve proteinli yiyecek tüketmelerine rağmen, çok nadiren damar sertliğinden veya kalp hastalıklarından şikayetci oldukları görülmüştür.turkeyarena.com

  Somon balığı yağı, 1000 mg'lık kapsüller halinde , yemeklerle birlikte günde 2 - 3 defa 2 kapsül alınabilir. T.C Tarım ve Köy Işleri Bakanlığı'nın izniyle ithal edilmiştir.
   


 2. elif Moderator

  Omega-3 allerjik ve inflamatuar rahatsızlıkları tedavi etmek, MS (Multiple Sclerosis) ve Lupus (SLE-Systemic Lupus Erythematosus ) gibi otoimmün (organizmanın kendi yapılarına karşı oto antikorlarla saldırıya geçmesi) hastalıkları ile mücadele etmek için de kullanılmaktadır.

  Somon balık yağı kapsülü Yemeklerle birlikte, günde 3 defa 1 softgel alınabilir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.
   

Sayfayı Paylaş