Somatoform Bozukluklar Histeri

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve RüzGaR tarafından 26 Kasım 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Somatoform Bozukluklar Histeri
  Eskiden sadece “histeri” olarak bilinen ancak, bugün organik bir arızaya dayanmayan hastalık şikayetleri için kullanılan “somatoform bozukluklar” , psikiyatride teşhisi ve tedavisi en zor hastalıklar arasındadır. Bazıları

  Somatizasyon bozukluğu: Defalarca aynı şikayetten değişik doktorlara başvurduğu, çantası reçete ve ilaçla dolu olduğu halde, hasta derdine çare bulunamadığından, hastalığının devam ettiğinden yakınmaktadır. Hasta şikayetini anlatırken abartılı ve dramatik bir dille anlatır. Karın ağrısı, hazım bozukluğu, ağrılı aybaşı, cinsel başarısızlık, sırt ağrıları, baş dönmesi, göz bozukluğu, kalp çarpıntısı, solunum güçlüğü, ses kaybı (afoni), idrar yapamama (anuri), kasları hareket ettirememe (paralizi) gibi belirtiler görülür. Bu şikayetler otuz yaşından önce başlar, hayatının geri kalan kısmını hasta olarak geçireceğine inanır.

  Konversiyon Bozukluğu: Bilinen herhangi bir fizik bozuklukla açıklanamayan ve organik bir arızaya rastlanmayan ancak fizik bozukluk belirtileri veren şikayetlerdir. Körlük, sağırlık, bir tünelden veya borudan bakıyormuş gibi görme bozukluğu, sesini kısmen veya tamamen kaybetme, kaslarını hareket ettirememe, epileptik nöbetlere benzer bayıma nöbetleri, hislerde donukluk, idrar tutukluğu başlıca şikayetlerdendir. Bayılma şeklinde görülen histerik konversiyon, epilepsi nöbetinden şu özellikleri ile ayırt edilir.
  1-Hasta bayılma sırasında yaralanmamak için tehlikesiz bir yer seçer.
  2-Bayılma sırasında dilini hiç ısırmaz.
  3-Krizler epilepsideki gibi ritmik ve otomatik olmayıp, kaba çırpınmalar şeklindedir.
  4-Baygınlık süresi epilepsi süresinden daha uzun olup, ayıldığı zaman hastanın şuuru yerindedir. Halbuki epilepsi krizinin sonunda hastanın şuuru bir müddet bulanık kalır.
  5-Histeri krizinde, hasta çoğu zaman nöbet sonunda ağlayarak deşarj olur. Sıkıntıdan kurtulduğu için krizden şikayetçi değildir. Epilepsi krizinin sonunda ağlama yoktur.
  6-Yine konversionda idrar kaçırma olamaz.

  Psikogenik Ağrı Bozukluğu: Hastanın ağrıdığından şikayet ettiği organ veya sistemde fiziki bir arızaya rastlanmaması, sinirlerde herhangi bir iltihap veya zedelenmenin görülmemesi “psikogenik ağrı bozukluğu” teşhisini kuvvetlendirmektedir. Hastanın şikayeti sırasında abartılı bir dil kullanması sıkıntılı ve depresyonlu bir tip sergilemesi teşhiste yardımcı unsurlardır.

  Hipokondriasis: En küçük bir işareti, bir öksürüğü, terlemeyi, soğuk algınlığını, ufak bir sivilce veya yarayı ciddi ve büyük bir hastalığın işareti sayma bozukluğudur. Verilen bütün tıbbi teminatlara rağmen hastalık korkusu devam eder.

  Atipik Somatoform Bozukluğu: Yukarıda belirtilen bozuklukların dışında kalan, ilaç veya fizik müdahalelerle tedavisi mümkün olmayan, psikolojik sebeplerin ağır bastığı tahmin edilen her türlü abartılmış şikayetlerdir.
   


Sayfayı Paylaş