Solunumun asıl amacı enerji üretmek mi yoksa nefes almak mı?

Konusu 'Ders Notları' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 30 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Solunum sistemi, kan ile atmosfer havası arasında gaz değişimini sağlamaya hizmet eden bir sistemdir. En önemli görevi oksijen'in kana geçmesi ve kandaki karbondioksit'in dışarı atılmasıdır, bunun yanında başkaca işlevleri de vardır

  Solunumun asıl amacı enerji üretimi yapmaktır. Solunum sayesinde enerji elde etmek için gerekli olan oksijen hücrelere taşınmış olur. Aşağıdaki denklemden de asıl amacın enerji üretmek olduğunu görebilirsiniz.

  Besin Maddesi + Oksijen → Enerji + Karbon dioksit + Su

  Solunum sayesinde hücrelere taşınan oksijen besin maddelerinin parçalanması (yakılıp) sonucunda enerjiyi açığa çıkarmaktadır. Bu olaya hücresel solunum denir.

  Solunum sistemi, hücresel solunum için gerekli olan oksijen gazının dışarıdan alınıp kana verilmesi, hücresel solunumda oluşan karbon dioksit gazının ise dışarı atılması işlevini yerine getirir.

  Yani; Solunum organlarıyla oksijenin dışarıdan alınması, karbondioksitin de dışarı atılması olayına dış solunum (ya da kısaca solunum), hücrede besinin oksijen ile yakılarak enerji üretilmesine hücresel solunum denir.
   


Sayfayı Paylaş