Solucan Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Solucan Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Tanacetum vulgare, Tansy​

  Solucan Otu: Bileşikgiller familyasındandır.40-140 cm boyunda çok yıllık, dikine yükselen, köşeli gövdeli bir bitkidir. Solucanotunun üst kısımları çatallaşır ve gövdesi yeşilimsi esmer renklidir. Yaprakları anayaprağa dizilmiş yanyapraklardan meydana gelir. Yanyaprakları yumurta şeklinde kenarları dişli, koyu yeşil renkli, altyaprakları büyük, üst yaprakları küçüktür. Hoş kokulu ve tadı acı, hardal sarısı çiçekleri yaz başından sonbaharın başına kadar sık salkımlar oluşturarak açar.turkeyarena.com Bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla yeşilimsi beyaz renkli dikdörtgen biçimli minik tohumları meydana gelir. Solucanotunun topraküstü kesimleri uçucu yağ, acı glikozitler, laktonlar, flavonitler ve tanen içerir. Yaprakları potasyum yönünden zengindir.

  Yetiştirildiği Yerler: Kuzey Yarıküre’nin ılıman iklim kuşağında yaygın olup ülkemizde yabani olarak yetişen bir bitkidir ve Türkiyenin hemen her bölgesinde görmek mümkündür.

  Toplanması-Saklanması: Temmuzdan Ekime kadar solucanotu toplanarak havadar bir yerde kurutulur.

  Solucan Otunun Faydaları
  • İştah açar.
  • Sindirim sistemini uyarır.
  • Bedeni güçlendirici toniktir.
  • Hazımsızlığı en aza indirger.
  • Bağırsak solucanlarını düşürür.
  • Kadınlarda aybaşı dönemini kolaylaştırır.
  Uyarı: Hamilelikte kullanılması sakıncalıdır. Zehirli olaması nedeniyle tarife uyularak çayı içilmeli ve 4 haftadan fazla kulanılmamalıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Solucan Otu Nasıl Kullanılır? Yarım kahve kaşığı solucanotu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilave edilerek 5-10dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş