Solaryum Cilt Kanserine Yol Açıyor

Konusu 'Sağlık Haber' forumundadır ve elif tarafından 21 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Solaryum Cilt Kanserine Yol Açıyor

  ABD'de yapılan bir araştırma, solaryumun cilt kanserine yakalanma riskini 2 misli artırdığını ortaya koydu. Uzmanlar, genç yaşta solaryuma başlayanların en yüksek risk grubu olduğuna dikkat çekti.

  Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü'nün yayın organında dün yer alan araştırmaya imza atanlardan Margaret R.Karagas, ‘‘Solaryum cihazlarının cilt kanserlerine yol açtığından uzun zamandır şüpheleniyorduk. Ancak bu konuyu inceleyen bilimsel bir çalışma yoktu. yaptığımız araştırmada solaryumdan uzak duranlarla durmayanlar arasında büyük fark olduğunu gördük. Yanık ten uğruna solaryuma koşanların cilt kanserine yakalanma riski 1.5-2.5 misli daha yüksek’’ dedi.

  New York'taki Mount Sınai Hastanesi Dermatoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. James Spencer ve Amerikan Dermatoloji Akademisi'nden bir uzman, solaryumla ilgili araştırmaya övgüler yağdırdı. Solaryum ve kanser ilişkisinin hayvanlarda tespit edildiğini belirten uzmanlar, insanlarda da bu tehlikenin var olduğunun belirlenmesinin çok önemli olduğunu vurguladılar. Dr. Spencer, şunları söyledi:

  "Her gün bir süre solaryum cihazları karşısında yanık ten için beklemek, pek sık olmayan seanslardan daha tehlikeli. Aslında her ikisi de cilde zarar veriyor. Ancak günlük küçük dozlardaki solaryum, uzun vadede çok daha kötü etki yapıyor. Bu sektörde hizmet verenler, yanmadığınız sürece solaryumun zararlı olmadığını iddia ediyorlardı. Ama bu araştırma bunun doğru olmadığını gözler önüne seriyor."

  1 MİLYON CİLT KANSERİ
  Amerika'da yılda yaklaşık bir milyon cilt kanseri vakası belirleniyor. Araştırma sonuçlarına göre 20 yaşından önce ilk kez solaryumun karşısına geçenlerin en yüksek kanser riskine hedef oldukları belirlendi.

  Uluslararası Yanık Ten Ağı Başkan Yardımcısı ve Solaryum Salonları Derneği'nin Sözcüsü Joseph A. Levy, araştırmaya tepki gösterdi. Solaryum sektörünün savunan Levy, ‘‘Bu araştırma sonuçları solaryum salonlarını hiçbir şekilde bağlamaz’’ dedi.
   


Sayfayı Paylaş