Skafoid Kırığı Nedir, Skafoid Kırığı Kaynama Süresi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 26 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Skafoid Kırığı Nedir, Skafoid Kırığı Kaynama Süresi
  Çoğunlukla bir kemiğimiz kırıldığı zaman tüm belirtileri ile bunu anlarız. Bölgede belirgin şişlik, ağrı, deformite oluşur. Ancak bazen kemikleriniz hiçbir şikayet oluşturmadan da kırılabilir. Bu özellikle el bileği kemiklerinden skafoid kemik için çok tipik olan bir problemdir. Birçok kişi skafoid kemiği kırıldığı zaman elbileğin de çok az şişlik dışında bir bulgu olmadığı için bunu basit bir el bileği yaralanması zannedebilir.

  Skafoid kemik el bileğimizin başparmak tarafında ve başparmak ile önkol kemiklerinin sonlandığı bölgenin arasında yeralır. Böbrek şeklindedir. Kemiğin kan damarları kemiğin tepesinden başlayarak aşağı doğru yayılır. Ancak en sık yaralanmalar sonrası kırık, kemiğin orta veya alt bölgelerinde oluşur. Burada kan damarlarının aşağıda kalan bir bölgeyi beslemekte çektiği güçlüğe bağlı olarak kaynamanın uzun sürmesi, kaynamama gibi sorunlarla karşılaşmasına neden olur.

  Tedavinin şekline kırığın yerine,ayrışmanın miktarına, beraberinde başka yaralanma olup olmamasına göre karar verilir. Çoğunlukla skafoid kırıklarının tedavisi dirsek altı veya üstü başparmağı da içine alan alçılar ile yapılır. Kırığın kaynama süresi kemiğin tepe bölümü için 6 hafta iken alt uç için 6 aya kadar uzayabilir. Alçının haftalık kontroller ile gevşeyip gevşemediği kontrol edilmeli gerekirse yenilenmelidir. Alçı çıktıktan sonra el bileği eklem hareketini düzenleyici fizik tedavi ve rehabilitasyona başlanmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş