Sivilcelere Karşı Doğal Çözümler

Konusu 'Cilt Bakımı' forumundadır ve Pelin tarafından 13 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Sivilcelere Karşı Doğal Çözümler
  - Bir tutam adaçayı, ıhlamur, papatya, nane ve kekik kısa süre kaynatılır. Süzdükten sonra tonik olarak kullanılabilir.

  - Iki fincan kaynar suda bir yeşil çay poşeti 10 dk. bekletilir. Içine yarım limon sıkılır. Soğutulduktan sonra tonik olarak kullanılabilir.

  - 2 yemek kaşığı kekik tozu 1 litre suya konularak 10 dk. kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Süzdükten sonra tonik olarak kullanılabilir.

  - Elma veya üzüm sirkesi bire bir su ile karıştırılarak tonik olarak kullanılabilir.

  - Bir sıkılmış limon bire üç su ile karıştırılarak tonik olarak kullanılabilir.

  - Bir avuç kekik yaprağı ile 1 avuç biberiye 1 litre suya konularak 10 dk. kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Süzdükten sonra tonik olarak kullanılabilir.

  - Gülsuyu tonik olarak kullanılabilir.

  - Bir tutam civanperçemi otu 2 su bardağı suda 5 dk. kaynatılır. 15 dk bekletilir. Tonik gibi kullanılabilir.

  - Kırmızı turp rendelenir ve süzülür. Elma sirkesi ile karıştırılır. 3 gün bekletilir ve sivilcelere sürülür.

  - Kuru soğan suyu sivilcelere sürülebilir.

  - Bir su bardağı nar suyu yarım bardak elma sirkesi ile karıştırılır. Cilde kompres yapılır.

  - Dört su bardağı suya iki çorba kaşığı çörek otu katılır ve 10 dk kaynatılır. Ince tülbentten geçirilerek süzülür. Cilde sürülür.

  - Beş bardak suya 1 avuç ısırgan otu katılır. 15 dk. kaynatılır. Ince tülbentten geçirilerek süzülür. Cilde sürülür.

  - Ayıklanıp yıkanmış maydanoz tahta havanda dövülür ve içine limon sıkılır. Yüzde 15-20 dk. bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.

  - Bir yumurta akı iyice beyazlaşıncaya kadar çırpılır. Bir kaşık limon suyu eklenir. Yüzde 10 dk. bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.

  - Bir yumurta akı, 1-2 damla zeytinyağı, 1 çimdik karbonat karıştırılır. Yüzde 15-20 dk. bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.

  - Ilık bal yüzde 10 dk. bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.

  - Yoğurdun sulanmış kısmı süzülür. Bu yoğurt suyu sivilceli bölgelere geceleri sürülebilir

  - Patates soyulur, yıkanır ve iyice ezilir. Birkaç damla gliserin eklenip karıştırılır. Yüzde 15-20 dk. bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.

  - Yulaf unu ılık suyla karıştırılır. Macun kıvamına geldikten sonra yüze maske şeklinde sürülür. Yüzde 15-20 dk. bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.

  - Elma rendesi ile bal karıştırılır. Macun kıvamına geldikten sonra yüze maske şeklinde sürülür. Yüzde 15-20 dk. bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.

  - Bir küçük salata rendelenir. Bir kaç damla limon damlatılır. Karışımın suyu süzülür ve bu suyla cilt temizlenir. Kalan susuz salata kısmı maske olarak ciltte 10 dk bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.

  - Domates rendelenir. Suyu süzüldükten sonra maske olarak kullanılabilir.

  - Portakal sıkıldıktan sonra susuz kısımları maske olarak kullanılabilir.

  - Kil bir miktar gül suyu ile karıştırılır. Macun kıvamına getirilir. Yüzde 15-20 dk. bekletilir. Ilık suyla ciltten alınır.turkeyarena.net

  - Lavanta yağı, çay ağacı yağı (tea tree oil), çuha çiçeği yağı (evening primrose oil) ve limon yağı geceleri sivilceli bölgelere sürülebilir.

  - Aloe vera jeli sivilceli tahriş olmuş alanlara uygulanabilir.

  - Kuru pakmayadan bir miktar kesilip süt ile maske kıvamına getirilir. Maske yüze sürülür. Kuruyuncaya kadar bekletilir. Pakmaya evde yapılmış yoğurt suyu veya bal ile de karıştırılabilir. Bir kaç damla limon ilave edilebilir

  - Toz beyaz veya esmer şeker ıslak pamuğa dökülür ve cilt dairesel hareketlerle bastırmadan temizlenebilir.

  - Tüm meyvelerin kabuklarının iç kısmı ve etli kısımları (elma, kivi, armut, üzüm, mandalina, portakal, erik, karpuz) yüzde gezdirilebilir.

  - Bir çorba kaşığı az yağlı yoğurt, bir tatlı kaşığı limon suyu ve bir damla biberiye esansiyel yağı karıştırılır. Cilde bir dakika parmak uçları ile masaj yapılır. Ilık suyla çıkarılır.

  - 2 tatlı kaşığı yoğurt, bir çorba kaşığı ince kıyılmış salatalık, iki tatlı kaşığı kozmetik kil, iki damla lavanta esansiyel yağı, bir damla ardıç esansiyel yağı karıştırılır. Macun kıvamına getirilir. Temiz cilde sürülür. 15 dakika bekletilir. Ilık suya batırılmış tülbent ile temizlenir.turkeyarena.net

  - Iki çorba kaşığı doğal bal, bir tatlı kaşığı kozmetik kil, iki damla lavanta esansiyel yağı karıştırılır. Macun kıvamına getirilir. Temiz cilde sürülür. 15 dakika bekletilir. Ilık su ile yıkanır.

  - Iki damla tea tree (çay ağacı) esansiyel yağı ile yarım tatlı kaşığı kozmetik kil karıştırılır. Bir kaç damla su ilave edilerek macun kıvamına getirilir. Lekelerin üzerine sürülür. Bütün gece bekletilir.

  - Bir çorba kaşığı yulaf robotta toz haline gelinceye kadar öğütülür. Yulaf, bir çorba kaşığı az yağlı yoğurt, bir tatlı kaşığı kozmetik kil, iki damla lavanta esansiyel yağı, bir damla okaliptus esansiyel yağı karıştırılır.turkeyarena.net Temiz cilde sürülür. 15 dakika bekletilir. Ilık suya batırılmış tülbent ile temizlenir.

  - Tea tree (çay ağacı) ve lavanta esansiyel yağı eşit ölçüde karıştırılır. Sivilce lekelerine sürülür.

  - Bir çay bardağı süt ile bir rendelenmiş salata karıştırılır. 2 saat bekletilir. Süzülür ve yüzde 20 dk. bekletilerek yıkanır.

  - 3 su bardağı süt ile 20 gr marul 2 saat kaynatılır. Bu karışım geceleri yüze sürülür.

  Ev formülleri uygulanırken dikkat edilmesi gereken durumlar:
  - Doğal tonikler bir haftada tüketilmelidir. Serin ortamda veya buzdolabında saklanmalıdırlar.

  - Yüze uygulana doğal ürünler gündüz dışarı çıkılacaksa kullanılmamalıdırlar. Besinlerin içindeki maddeler, ışık duyarlılığına sebep olarak lekelenme yapabilirler. Daha çok gece kullanılmaları uygundur.

  - Doğal olsa da her maddenin allerji ve tahriş yapma riski vardır. Uygulama sırasında ve sonrasında kaşıntı, yanma ve batma hisleri oluyorsa, cilt bol su ile yıkanılmalı ve uygulanan madde ciltten uzaklaştırılmalıdır.
   


 2. umay0104 Well-Known Member

  bugünlerde stresten olsa gerek sivilcelerim baya arttı bu bilgiler iyi oldu denicem inş işe yarar
   

Sayfayı Paylaş