Sıvı ve Gazların Basıncı İletme Özelliklerinin Teknolojideki Kullanım Alanları

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 1 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Sıvı ve Gazların Basıncı İletme Özelliklerinin Teknolojideki Kullanım Alanları

  1-SU CENDERESİ
  Yüklü bir akümülatör, bir tulumba veya bir kompresör yardımıyla bir akışkanı sıkıştırarak basınç elde eden ve sıvıların basınç iletme özelliğinden yararlanılarak yapılan araçlara “su cenderesi “ denir. (hidrolik cendere de denir)
  Su cenderesi; kesit alanları farklı ve basınca dayanıklı iki borunun tabanlarının birleştirmesiyle oluşan bir bileşik kaptır.

  Su Cenderesinin Kullanıldığı Yerler
  Pamuk, ot , saman gibi maddeleri balya yapmak
  Kağıt sıkıştırmak
  Zeytin, pamuk gibi bitkilerin tohumlarından yağ çıkartmak
  Üzüm sıkmak
  Çelik vb metalleri bükmek
  Ağır yükleri kaldırmak
  Salça fabrikasında domates sıkmak
  Otomobil frenleri yapmak
  Meyve suyu fabrikalarında meyve sıkmak

  2-EMME BASMA TULUMBA
  Sıvıları alçak yerlerden çekmeye ya da yüksek yerlere çıkarmaya yarayan alet. Tarla sulamalarda, şehirlerin su ihtiyacını gidermekte evlerde bahçelerde, benzin istasyonlarında işe yarayan faydalı aletlerdendir.
  Tulumbaların çeşitleri çoktur. Başlıcaları genel olarak iki şekilde yapılmıştır.
  Emme tulumba: Bir emme tulumba aşağıdan yukarıya doğru açılan bir kapakçık ile kapanan bir deliği olan bir pistonun içerisinde hareket ettiği bir tulumba gövdesinden yapılmıştır. Tulumba gövdesi, bir emme borusu vasıtasıyla suyu yükseğe çıkaracak olan bir kuyu ile birleşmiştir.
  Tulumba gövdesinden bir kol aracılığı ile yukarı çekilen piston, emme borusundan suyu da yukarı çekmiş olur. Piston, tekrar aşağı doğru bastırıldığında, bu pistonu bir yerinde bulunan kapakçıktan, piston üst bölümüne geçer. Pistonun tekrar yukarı çekilmesi ile de tulumba gövdesinin yukarı bölümünde bulunan tulumba ağzından dışarıya akıtılmış olur. Devamlı piston hareketleri ile kuyularda bulunan sular, istenen yere çıkarılmış olur.
  Basma tulumba: Bu tulumba. Bir su haznesi içinde bulunan ve alt tarafı aşağıdan yukarı doğru açılan bir kapakçık ile kapalı bir tulumba gövdesinden yapılmıştır. Tulumba gövdesiyle birleştiği yerde içeriden dışarıya doğru açılan bir kapakçık bulunur. Deliksiz bir piston yukarı çıkarken altında boşluk meydana gelir ve açık hava basıncı suyu tulumba gövdesi içine iter. Piston durunca kapakçık ağırlığı yüzünden tekrar düşer. Piston basılınca, çıkış borusundan su dışarı çıkmış olur.

  Emme basma tulumbalar da, bu iki şeklin karması olarak yapılmıştır. Pistonun her inme ve çıkmasında devamlı, olarak su akması sağlanmış olur.

  3-BAZI BİTKİ VE MEYVELERİN YAĞINI VE SUYUNU ÇIKARMADA KULLANILAN SIKICI MAKİNELER
  Meyve suyu elde etmek için meyvelerin sıkılması gerekiyor.Meyve suyu sıkma makineleri
  Aynı prensiple çalışmaktadır.

  4-YIKAMA YAĞLAMADA KULLANILAN MAKİNE
  Yıkama yağlama yapan iş yerlerinde arabaları kaldırılması için gerekli olan makine sıvı ve gazların basıncı iletme özelliğinden yaralanılarak yapılmıştır.

  5-HİDROLİK FRENLER
  İşin fiziksel hesaplamalarına girmeden çalışma mantığını kısaca anlatmaya çalışayım. Bir borunun dar olan ucundan sıvıya basınç uygularsanız ve bu sıvı borunun daha genişçe yapılmış diğer ucundan çıkarken başta uygulanmış olan kuvvetten çok daha fazla itme gücüne sahip olur. Temel olarak hidrolik sistemi bu şekilde çalışır.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 7 Aralık 2015

 2. Barış3465 Guest

  Teşekkürler arkadaşlar tam aradığım konu süpersiniz.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 7 Aralık 2015

Sayfayı Paylaş