Sıvı Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır, Yapımı

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Sıvı Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır
  Gerekli Malzemeler:
  · LABSA (Lineer Alkil Benzen Sülfonit Asit),
  · Lauryl alkol (C12H25-OH) ,
  · KokoDiethanolamin,
  · Triethanol amin,
  · Sodyum Laureth Eter Sülfat
  · Su (H2O),
  · Caustic sodyum hidroksit (%45'lik sodyum hidroksit çözeltisi)
  · Formaldehit
  · Esans
  · EDTA
  · Tuz

  Yapılışı
  Önce 837lt suyun içerisinde 100kg LABSA yavaş yedirilerek karıştırıldı.. LABSA 'nın karışımı tamamlanınca 10 kg'lik Kokodiethanolamin ve 20kg triethanolamin ilave edildi. Daha sonra 17 kg Lauryl alkol ilave edildi. Viskositesi (akışkanlığı) ayarlandı. Bu işlem bitince 10kg'lik Sodyum Laureth Eter Sülfat eklendi. 6kg oranında Tuz(NaCI) katıldı. Ürünün raf ömrünü uzatmak amacıyla formaldehit ilave edildi. Daha sonra EDTA katıldı.En son da esansı ilave edildi. Böylece gerekli maddelerin hepsi kazanlara katılmış oldu.

  60 der/dak redükter ile Karışma işlemi bittikten sonra dolum varillerinden bidonlara aktarıldı. pH değeri 6,5-,7,5 arasında ve Rf değeri 13 tür.Ve sıvı deterjan piyasaya sürülmek için hazır bir duruma getirildi. Üretilen deterjan çeşitli boyutlarda bidonlara aktarıldı. Deterjan imalatı sırasında çeşitli kriterlere uyulmalıdır. Öncelikle kimyasal maddelerin birbirleriyle uyumlu olmaları gerekmektedir. Ayrıca maddelerimiz birbirlerini tamamlayıcı özellikte olmalıdır.

  Örneğin; Labsa yağı çözer ama elleri tahriş eder. Lauryl alkol temizler ancak kıvam yapmaz. Sodyum Sülfat Islatır ama durulama güçlüğü verir. Dietanolamin su fazına geçmede yardımcı olur. Bu bileşikler birbirlerini tamamlayıcı özellikte olduklarından kullanılırlar.
   


Sayfayı Paylaş