Sitenizi Hızlı Erişime Uygun Hale Getirin

Konusu 'İnternet' forumundadır ve oguzturk tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Sitenizi Retina Destekli Hale Getirin

  Retina ekran uyumlu yeni jenerasyon monitörler markete hakim hale gelmeye başladılar. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak adına hali hazırda var olan web sitelerinizi retina destekli hale getirmenin püf noktalarından bahsetmek istiyorum.

  1- CSS Sprites
  Retina görseller hazırlamanın ilk adımı CSS Sprite tekniğini uygulamak. Bu teknik ile birlikte hazırladığınız görselleri X1 normal çözünürlük ve X2 yüksek çözünürlük şeklinde hazırlıyorsunuz ve ardından retinajs.com sitesi üzerinden sistemi otomatik hale getiren java script uygulamasını sitenizi entegre ederek yola devam ediyorsunuz.

  2- Retine Destekli Görseller
  Retina destekli görseller sunucu bağlantılı çözümlerdir, kullandığınız x1 ve x2 çözünürlükteki görselleri otomatik olarak algılar ve siteyi ziyaret eden kullanıcıdaki monitörün özelliğine göre sadece bir tanesini ekrana yansıtır.

  Eğer ki WordPress kullanıyorsanız buradaki eklenti sayesinde sisteme kolay bir şekilde entegre edebilirsiniz.

  3- Ölçeklenebilir Vektör Görseller
  Bir diğer yöntem siteniz içerisinde kullandığınız görselleri SVG uzantılı hazırlamaktır. SVG uzantılı dosyalar oldukça ihmal edilmiş olsalarda artık günümüzde Retina destekli web siteleri için vazgeçilmez hale geldiler.

  Tüm görsel uygulamalar için uygun olmasada ikonlar, desenler, logolar, grafikler, haritalar, arkaplanlar için oldukça ideal’dir.

  SVG uzantılı dosyaların kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak ve Modernizr aracını kullanmak için lütfen buraya tıklayın.

  4- İkon Yazı Tipleri
  Bu yöntem ile kolaylıkla küçültüp-büyütme işlemlerini yapabilir ve pixel kaybının önüne geçebilirsiniz.

  Bu yönteme ilişkin en güzel örnekleri ve nasıl hazırlanacağını Glyphs, Shifticons ve Font Awesome sitelerinde bulabilir ve hemen uygulayabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş