Sis nasıl oluşur? En çok ve en az hangi bölgelerde görülür?

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 6 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Sis, yatay görüş mesafesini 1 km'nin altına düşüren meteorolojik bir olay. Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelir. Görüşü fazla düşürmeyen hafif sise pus denir.

  Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir. Zirai açıdan faydalı olduğu kadar güneşe engel olduğu için gündüz sıcaklıklarının artmasını engeller, deniz, kara ve hava ulaşımını büyük ölçüde olumsuz etkiler.

  Türkiye'de sis olaylarının en çok görüldüğü yerler, Karadeniz ve Marmara bölgeleridir. Karadeniz kıyılarında bölge halkının duman dediği sisler, daha çok yamaç sisleridir. Bu tür sislere daha çok ilkbaharda görülür.

  Sis olayının en az görüldüğü yer Akdeniz kıyılarıdır. Ege kıyıları ve Güneydoğu Anadolu da sis olayının az görüldüğü yerlerdendir.

  İç kesimlerde sis olayına daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde rastlanır. Bu kesimdeki sislerin başlıca nedeni yeryüzünün fazlaca ısı kaybetmesidir. İç Anadolu ve Trakya, iç kesimlerde sislerin en çok görüldüğü yerlerdir.
   


Sayfayı Paylaş