Sis farları hakkında bilgi

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve ot-gu tarafından 1 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Sis farı : Görüşün azaldığı sisli, yağmurlu hava koşullarında yol yüzeyini, şerit çizgilerini ve işaretleri daha iyi görmenizi sağlar.

  Kısa ya da uzun far ışıkları yağmur veya sisteki yoğunlaşma nedeni ile parlak yansımalar oluşturduğundan verimli bir aydınlatma sağlanamaz.

  Islak bir yol yüzeyi ışığın %85'ini yuttuğu için sis farı otomobilde yere daha yakın bir noktaya monte edilerek yüzey aydınlatmasının etkisi artırılmaktadır.

  Işık deseni : Yere paralel, geniş açılı, kısa mesafeli ve homojen yayılan bir ışık üretir. Işık deseni alt kısmı aydınlık, üst kısmı karanlık olacak şekilde yatay olarak keskin bir şekilde bölünmüştür.

  Sisli-yağmurlu havalar dışında sis farlarının kullanılması daha iyi bir aydınlatma sağlamaz, çünkü otomobilin ilerisini değil önünü aydınlatır.

  Yukardaki resimlerde sis farının ışığı sarı, kısa farın ışığı beyaz renkte gösterilmiştir.

  Hangi ampuller kullanılmalı ? Sis farlarında beyaz ya da sarı ışık üreten ampullerin kullanılması daha iyi sonuç verecektir. Xenon ya da mavimsi ışık veren ampuller iyi bir seçim değildir.

  Ne zaman kullanmalı ? Sis farlarını gerçekten gerektiğinde kullanmalı.Yüksekliği doğru ayarlanmamış sis farları karşıdan gelen sürücüleri zor durumda bırakabilir. Yere çok yakın ışık dağıtan bu farların ışığı yerdeki su birikintilerinden yansıyarak karşıdan gelen sürücüleri rahatsız edebilir.
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  aksesuar amaçlı taktırıyoruz genelde ama gerçekten lazım olduğu anlar oluyor, teşekkurler bilgiler için
   

Sayfayı Paylaş