Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 6 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir
  Tedavi, doktorunuzun koyduğu teşhis ile bağlantılı olacaktır. Öncelikle hastanın sinüs tomografisi sonuçlarının incelenmesi gerekir. Akut (ani gelişen) sinüzit, çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verirken kronik (müzminleşmiş) sinüzit için genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Son yıllarda uygulanan Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) bu hastalıkların çözümünde uygulanan basit bir tekniktir. Sonuçlar oldukça başarılıdır. Eğer sonuçlar; alerji, migren veya sinüzite benzeyen bir başka nedenden dolayı ise doktorunuz alternatif bir tedavi planı uygulayacaktır.

  Ameliyat ile amaçlanan, tıkalı olan sinüs yollarının açılmasıdır. Böylece sinüslerin havalanması sağlanır; enfeksiyon geriler ve kaybolur.

  FESC, endoskop denilen içinden ışık geçen borular yardımıyla yapılan, burnun ve sinüslerin anatomik yapısına mümkün olduğu kadar az zarar vermeyi amaçlayan bir cerrahidir.

  Ameliyat, doktorunuzun tercihine ve size bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat, ortalama yarım saat ile bir buçuk saat arası sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün ya da bir sonraki gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası genellikle burna tampon konması gerekmez. Hasta 3-5 günde normal günlük yaşmına döner.

  Ameliyat sonrası hastalar birkaç hafta boyunca ayakta pansumanlara gelir. Bu ameliyatın en önemli avantajları, ameliyat sonrası aynı gün taburcu olabilme, açık yara olmaması ve normal dokulara zarar verilmemesi olarak sayılabilir. Bu ameliyat kronik (müzmin) sinüzit tedavisinde en başarılı yöntemlerdendir.

  Doktorunuz bu ameliyatla birlikte balon sinoplasti uygulaması da yapabilir. Konu hakkındaki bilgiyi Balon Sinoplasti bölümünde bulabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş